Citat:
Ursprungligen postat av
TakeYouOnACruise
Jag har alltid förundrats över hur få seriemördare vi har i Sverige, här har vi kanske en. Och frågan är hur många fler som går lösa där ute.
* tänker alltså på mordet på M.O 1994.
Polisen har ju scannat alla fall med A.E där det finns DNA och den enda de fått matchning på är det här fallet med 8 åriga flickan. Men sen finns de flera fall bl.a. M.O 1994 där man inte har något DNA och i t.ex. Jasmina där man inte har någon kropp. 99% av fallen där man hittar en kropp som bragts om livet så hittar man också någon form av DNA från GM. Så M.O är ett ovanligt fall där det saknas DNA från en hittad kropp.
Ett till känt fall är ju Arbogamorden på de två barnen som hon tyskan Christine Shurrer blev senare dömd för trots att man inte hittade något DNA från henne vid mordplatsen.
Om nu A.E skulle vara M.O:S GM så skulle han ju gått från att inte sätta ett spår till att sätta mängder av spår något år senare på flickan i Billdal. Vad jag har hört så blev aldrig M.O våldtagen heller. Dock förekom det ett sexuellt motiv och ritualer i sammanhanget. Men hon gjorde kanske så mycket motstånd så han av "misstag" tog livet av henne innan han skullde våldföra sig på henne. Då kanske det var lättare att välja ett yngre offer som inte gör så mycket motstånd?
Jasmina försvann i Sävsjö knappt 2 år senare efter det brutala våldtäkten i Billdal. Jasmina var 6-7 år.
Skulle A.E nu ta steget att röva bort en flicka, göra hemska saker med henne och sedan gömma kroppen?
Något som sammankopplar dessa fall och gör att A.E blir misstänkt är att de ligger nära i tiden och ligger rent geografiskt nära där A.E har bott, så det är inga avstånd att tala om*. Samt att offren är unga. * Östra Begravningsplatsen 1994, Billdal 1995, Sävsjö 1997.
Kanske inte en seriemördare men väl en dubbelmördare??