”
Domen får klockor om rättssäkerhet att ringa”
https://www.svd.se/domen-far-klockor-om-rattssakerhet-att-ringa
https://www.expressen.se/gt/elin-ersson-22-hindrade-utvisning-far-nu-sin-dom/
Hur långt vill msm fortsätta driva alla dessa snyfthistorier som de förvränger ideligen?
Den här unga damen var i begynnelsen av sin aktivism tror jag (kolla bilder då och nu) och gjorde en rejäl felbedömning när hon trodde hon skulle "rädda" en 17-årig skäggtomte som hon möjligen , va vet jag, blivit förälskad i eller så hade
nån "aktivist" tipsat henne till fel plan

.vojjne
Till sin förfäran och i sin desperation när hon upptäckte att "17-åringen" inte var på planet och inte kunde "aktivista" upptäckte hon att en annan afghan skulle utvisas ist, en pensionsräddande kvinnomisshandlare i 50-årsåldern .

"Man tager vad man haver" tänkte hon i sin naiva nyfunna sociala rättvise-drömvärld och började sin "aktivism" för den för henne totalt okända kriminella kvinnohatande besten , måhända var det nåt slags inträdesprov till något av alla dessa vänster Sjw-organisationer som ploppat upp till höger å vänster nu för tiden, va vet ja va vet ja !? Vicken blunder visade det sig senare
"Mannen vars utvisning Elin Ersson stoppade, hade gått med på att utvisas efter ett avtjänat fängelsestraff. Han deporterades från Sverige den 27 augusti, drygt en månad senare. Kriminalvården beräknade att händelsen på Landvetter orsakade en merkostnad på omkring 240 000 kronor, uppger TT."
Dock var "aktivistandet" högst olämligt på ett plan med höga säkerhetsregler som övriga riktiga passagerare förmodligen önskar att ha så självklart hoppas jag att hon får betala hela kalaset "aktivistandet" kostade så vi slipper se sånt här beteende på högre klassade säkerhetsobjekt i framtiden.
"Aktivistandet" och protester ska utföras på bar mark, gärna endast på Södermalm där man slipper se skiten för jag brukar aldrig vara där , de flesta bor där så det sparar på miljön om de inte reser hela stan runt och "aktivistar" hela tiden!
Att spara på miljön borde väl hipsters-grönsakerna på söder hålla med om ,tycker man!

eller?