Citat:
Ursprungligen postat av
Bebbanburg
Jo, jag är väl i princip enig med dig. Ingen skall behöva uppleva en sådan traumatisk upplevelse. Likväl verkar du ta Elin i försvar! Men då andemeningen med mitt inlägg inte föll i god jord kan jag istället säga att jag har ingen som helst förståelse för någon som hyllar det som Elin gjorde. Att utsätta en massa människor för ett trauma för att uppnå sitt eget mål är i detta fall inte försvarbart. Sverige skickar inte folk i döden. Att protestera och få en klapp på axeln har inte med en livräddande god sak att göra. Jag återkommer till detta med traumat; Elin klarade sig så pass bra enbart pga av sitt utseende. Hade passagerarna hamnat i panik och kännts sig än mer oroliga hade domen blivit annorlunda. Det är jag övertygad om.
Jag försvarar inte hennes handling, men tycker ändå att hennes intentioner var rätt ur ett etiskt perspektiv. Om man anser att någons liv är i fara så tycker åtminstone jag att civil olydnad kan vara okej.
Personligen ser jag inte nyttan med sådana här flygplansaktioner dock, den enda konsekvensen blir att utvisningen skjuts upp några veckor vilket leder till ytterligare kostnader för skattebetalarna och eventuellt ett fördröjt lidande för personen som ska utvisas.
Vidare visade det sig att hon bara räddade en dömd kriminell man. Den mannen har förverkat sin rätt att uppehålla sig i Sverige och åtnjuta vår gästfrihet. Den mannen är inte värd någon människorättsaktion i mina ögon.
Frågan är hur medveten hon var om detta misstag när hon ställde sig upp i planet?