Citat:
Ursprungligen postat av
jordgubbsflickan
Det är inte flera GM som är involverade i morden. Det är en ensam psykotisk man som inte längre kan skilja på vad som är verklighet eller hallucination.
Vilket får mina tankar att följa dessa banor:
1. Genom att iaktta och analysera vad som hänt i en närståendes liv i samband med morden har jf kommit fram till att X är GM. Det svåra här är att den närstående kan bli medskyldig, varför jf är låst.
2. Under tysthetslöfte har en GM närstående biktat sig. Vid tillfället råkade jf befinna sig i närheten, såg GM:s närstående och har därefter dragit slutsatsen att X är GM.
3. Personen X har vid något tillfälle mött jf och pratat om exvis konstiga drömmar och då sagt saker, som fått jf att komma till att just X är GM.
4. En bror/syster till X har mot tystnadslöfte anförtrott sig till jf och berättat om att han/hon tycker att
brodern blivit konstig, behöver hjälp och att man försökt hjälpa honom dock utan resultat. Därefter inträffar morden, jf erinrar sig samtalet, lägger ihop två och två, men är bunden av tysthetslöftet.