Jag ska nu försöka skriva ner min teori om hur det kan ha gått till. Återigen vill jag påpeka att det inte handlar om att skapa en ”vattentät historia” eller påstå att jag vet något som jag egentligen inte vet. Min teori är spekulativ och jag ska försöka vara så tydlig som möjligt angående vad som är ren fakta och vad som är spekulation. Det finns, som jag varit inne på tidigare, några relevanta fakta kvar att berätta.
Min gamle bekant, vi kan kalla honom Bertil, växte upp i en kristen familj i en väl fungerande stadsdel i Linköpings utkanter. Han hade två syskon; en äldre bror (vi kan kalla honom Albert) och en yngre syster (vi kan kalla henne Cecilia). De tre syskonen var ganska nära i ålder, A var tre år äldre än B som var två år äldre än C.
Allt utom de påhittade namnen är fakta.
Storebror Albert var en datanörd. Bokstavligen. Han älskade datorer, pratade som en nörd, hade glasögon och vattenkammad snedbena (på 90-talet, mind you). Han var 170 cm lång.
Allt detta är fakta.
Lillasyster Cecilia var en till synes perfekt kristen tjej. Blont spikrakt hår, söt, välklädd och glad. Har för mig att hon gillade hästar. Senare, oberoende av detta och långt innan jag började tänka på Bertil som potentiell GM, fick jag dock reda på att Cecilia försökt ta sitt liv. Exakt när vet jag tyvärr inte men efter tonåren i alla fall.
Allt detta är fakta.
När jag började fundera över motiv fick jag verkligen anstränga mig. Droger hade varit det naturliga om det inte vore för att DNA-labbet i Holland visat att det inte fanns några som helst spår av droger i blodet. Istället försökte jag ta tillbaka det till en så enkel förklaring som möjligt. Vad kan få en tidigare ostraffad, till synes normal människa att begå ett brutalt mord utan att vara påverkad av droger? Forskningen visar att 90% av alla människor har lekt med tanken att mörda men att långt färre går vidare med det. Psykisk ohälsa, traumatisk uppväxt, svartsjuka, kriminalitet, krig… jag försökte hitta någon information som fick det att gå ihop. Då lyssnade jag på en podd där de pratade om just detta och menade att
hämnd är det som skulle kunna få i princip vem som helst att mörda, utan att behöva ha en psykisk störning. Alla kan tänka sig in i att sin allra närmsta (ett barn, en fru, en flickvän, ett syskon, en förälder) blir mördad eller grovt våldtagen och att du sen får chansen att hämnas. Det skulle mer eller mindre klassas som
normalt att ta tillfället att döda förövaren för att få ut sin hämnd. Så starkt är vårt inneboende hämndbegär.
Jag vet att det är många som har varit inne på hämndspåret tidigare.
Till skillnad från tidigare teorier tror jag inte att det handlar om vare sig droger eller ett urspårat kundärende i dataaffären. Jag tror det är kopplat till systern och hennes självmordsförsök. Här blir det så klart
spekulativt och på gränsen till rent förtal mot pappan Amouri men jag kör på:
OM det var så att Mohammeds pappa förgrep sig på Cecilia – den perfekta, söta, kristna tjejen – och hon fick sådana psykiska men av det att hon försökte ta sitt liv, då är det inte omöjligt att 21-årige Bertil och kanske även 24-årige Albert bestämde sig för att hämnas på värsta tänkbara sätt.
Orättvist mot grabben? Så in i helvete! Sannolikt? Kanske inte. Möjligt? Ja.
Kanske hade han/de tänkt hämnas på pappan Amouri från början men fegade ur och bytte måltavla till grabben? Kanske ville han/de redan från början hämnas på värsta tänkbara sätt och siktade in sig på sonen omgående?
Karaktären på mordet och iakttagelser från sopgubbar och andra vittnen talar för ett planerat mord på pojken. Bara det i sig är jäkligt svår att få ihop med det amatörmässiga utförandet, vapnet, flykten och att det handlar om en tidigare ostraffad GM. Men hur kunde en ostraffad amatör begå ett så grovt mord på en liten pojke?
Min teori: Han såg sin blödande syster framför sig och tänkte på våldtäkten och att hon sen nästan dog i självmordsförsöket – sen högg han ursinnigt tills bilden försvann från näthinnan och pojken låg livlös på marken.
Hämndbegäret är som sagt starkt och jag har det som huvudspår just nu, även om det inte behöver vara kopplat till systern, det skulle även kunna var kopplat till en flickvän. Kärleken kan också vara otroligt stark i den åldern.
Så, var storebror Albert med på det då? Satt han i bilen och väntade utanför Ica? Var han på plats i grönområdet och flydde in trädgårdsföreningen, där han senare sågs sitta med tom blick på en bänk? Hade han polotröja, beige jacka, mörk jacka? Jag vet inte. Jag vet dock att han var en datanörd, såg ut som en datanörd och var kortväxt – runt 170 cm.
Jag läste eller såg GW prata om att han trodde att mördaren hade fått hjälp att dölja sina spår, kanske hjälp med en sjukanmälning till skolan dagen efter (han trodde ju på en ung mördare) och det är inte utan att min tankar svävat iväg åt samma håll.
Har den kristna, väletablerade familjen hjälpt sonen/sönerna att behärska sig dagarna efter mordet?
Har kopplingen till dotterns våldtäkt varit känd för föräldrarna? Har de coachat Bertil (eller Albert och Bertil) att ta det lugnt och agera normalt? Låta såret på handen läka. Stanna inne några dagar? Göra sig av med kläder och andra spår?
Inte vet jag…
Men när jag tog upp sökandet på Bertils familjemedlemmar igen så kom jag lite längre på brorsan Albert. Via systerns facebook hittade jag en bekant som jag kände igen och när jag gick igenom dennes vänlista dök Alberts namn upp – med ett nytt efternamn. Gift? Nej.
Alltså har Albert, Bertil och Cecilia
samtliga bytt namn utan att vara gifta. Bertil har bytt både för- och efternamn och flyttat utomlands. Albert och Cecilia har bytt efternamn och lämnat Linköping men bor kvar i Sverige.
Allt detta är fakta.
Kan det vara så att familjen har hjälpts åt att komma undan DNA-testet på något sätt? Kan det vara så att syskonen bytt namn och flyttat från stan för att deras liv inte ska raseras den dag Bertil åker fast? Då kommer ju media gräva fram hans riktiga namn och då kanske det är skönt för syskonen att inte förknippas med det? Speciellt om de hunnit skaffa familj och nära vänner.
De sista fem minuterna här är intressanta, tycker jag. GW verkar se något i beteendet som tyder på en koppling till Mohammad och drar slutsatsen att de är en yngre person som är GM. Staaf svarar med att lägga tyngd vid Anna-Lenas vittnesmål som hela tiden pratat om en man i 20-årsåldern.
GW har också sagt någonstans att han tror att gärningsmannen har skyddats av sin familj men jag har inte hittat det nu.