Citat:
Ursprungligen postat av
ModestyBlaiser
Nu under diskussionen om parkeringen gick jag tillbaka lite och kollade igenom bilderna från fp.
(Här är en någorlunda bra översiktsbild:
http://forumbilder.se/I47CV/eadb1952-bfa9-4c2c-aa4d-571708162dc3)
Medan jag bläddrade runt la jag iaf märke till ett par andra saker, som kan vara helt irrelevanta - eller intressanta. Men lyfter dem och hör vad kan ni tycker.
1. Tänkte inte på det tidigare, men bilen är konstigt placerad. Varför har man
backat in i hörnet istället för att bara köra fram och ställa sig med fören direkt mot staketet? Platsen är även öde, inte tal om fickparkering direkt. Man har tryckt upp baken så nära det går --> det ser ut som att bilen är placerad för att kunna lasta in/ut någonting från skogen.
http://forumbilder.se/I47CV/5410271-650x-1
http://forumbilder.se/I47FC/20190131-005324
2. Bilen ser väl hyfsat smutsig / välkörd ut? Som att den rullat några dagar sen sista tvätt. Eller iaf inte som att den bara kört dit från närmsta station. (Också: är det instrumentpanelen som går sådär högt upp vid rutan, eller något annat?)
http://forumbilder.se/I47FC/20190131-003301
3. Bilen är skadad. En buckla längst ner på sidan. Kan den ha hyrts ut i det skicket?
http://forumbilder.se/I47FC/20190131-001249
4. Närbilder på bakdörren (de verkar endast öppna den högra på alla bilder, oklart varför). Jag ser inte handtaget, men sitter det alltså ungefär där polisen till höger håller ut sin hand på andra bilden?
http://forumbilder.se/I47FC/5db28ecb-e952-48c9-8b56-3b7b7980f362
http://forumbilder.se/I47FC/20190131-000907
Här finns även en bild där man studerar framsätet, men min gissning är ändå att de låg där bak.
http://forumbilder.se/I47FC/655ec08c-e746-4ba6-90f4-47382b381fff
1. Detta har jag nämnt i förbifarten. Men det finns en sidodörr på denna bil. Denna är placerad upp mot skogen, alltså ur synhåll, precis som du säger är den uppbackad. Men även placerad med den dörren dold, alltså tänker jag att det är gjort för att dölja om man vill smita ut.
2 dock gör vädret dessa bilar lätt smutsiga men, det jag reagera på är just allt det där svara som är av avgaserna. En diesel blir sotig, men de. Där tyder på felaktig körning eller långvarig körning mellan tvättarna. Felaktig körning såsom höga, låga varv, fel växel mm.
4 just att höger dörr bak öppnas är för att det är den man öppna först. Därefter är det ett lås/sprint på vänster sida som man drar upp och därefter öppna dörren. Man kan även välja att låsa vänster dörr men ha högersidan olåst. Tex om man lastar brädor låter man en dörr vara öppen,
Övertydlig, det går alltså öppna stänga vänster sida, det går även ha bara sen delen låst eller olåst.
För övrigt.. Ofta är dessa även försedda med värmare i skåpet. Nyare modeller som denna är mer vanligt. Men inget jag kan garantera så det är tillval från början.
Att de undersök fram kan dock vara att det funnits packning, skolväska eller dylikt. Det är stort utrymme både mellan sätena, och nere vid fötterna där ofta sådant ställs. Finns även som en låda vid sätena.