Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Nu har jag läst igen vad han sa: "Hur sannolikt är det att en person som knappt kan bänka 20 kilo kan lyfta en person som väger mer än vad jag gör i kuperad terräng i uppförsbacke 200 meter?". Han pratade alltså inte om någon väg, han tänkte uppenbarligen bara 200 meter in i skogen.
När det gäller var torson fanns ute i terrängen, den låg 160 meter från farbar bilväg, sedan finns en traktorväg som inte är bilframkomlig och den låg 30 meter från traktorvägen.
Sannolikt har torson blivit buren av två personer hela vägen från värnet där den fanns gömd och placerat.
Om torson lagts i en vagga och en stång som förbinder och två personen lägger stången på ena axeln , de kan gå flera kilometer utan problem även den vägde 33 kg..
Gärningsmännen var mycket professionella i branschen och de skulle inte tagit risken att köra med bil från värnet, sedan går det att köra en bit efter traktorvägen men det skulle blivit däckspårmönster, som skulle blivit rena beviset mot dem, som de inte gjorde.
Den som påstår att KJ ensam förde kroppsdelarna till fyndplatsen styrs av fanatism och inte av det som är verklighet och realistiskt.
Beviset i åtalet är att KJ hade tagit kroppsdelarna från värnet till fyndplatsen, som blir till en omöjlighet, ett bevis som har 0 värde.
Eftersom KJ omöjligen kunde föra kroppsdelarna till fyndplatsen blir han automatiskt oskyldig till mordet på Bangsuan, därför det var gärningsmännen som förde dem till fyndplatsen.