Citat:
Tror du asylsökande kommer hit för att begreppet asyl är definierat av diverse förordningar eller för att vi ger dem bäst bidrag?
Ser gärna dina låt säga "alternativa besparingsåtgärder". De flesta vänsters brukar nöja sig med att påpeka att "skatteflykt" existerar. Som om bristande förmåga att råna medborgarna är samma sak som ansvarslöst spenderande av den tilltvingade krediten.
Förklara gärna hur du menar att RUT- och ROT-avdrag prioriteras över asylinvandringen.
Ser gärna dina låt säga "alternativa besparingsåtgärder". De flesta vänsters brukar nöja sig med att påpeka att "skatteflykt" existerar. Som om bristande förmåga att råna medborgarna är samma sak som ansvarslöst spenderande av den tilltvingade krediten.
Förklara gärna hur du menar att RUT- och ROT-avdrag prioriteras över asylinvandringen.
Jag tror att det är en kombination av att det går rykten som lovar guld och gröna skogar om man kommer till Sverige. Jag tycker ju att det är problematiskt att det kommer en massa lycksökande ungdomar som inte har asylskäl, till ett exempel, för dom hamnar slutligen på gatan och får ett riktigt jobbigt och otryggt liv. Sedan har vi historiskt har varit relativt villiga att ge asyl, under Iran/Irak-krigen och kriget i balkan. Om vi hade varit hårdare med att ge avslag tidigare om personer inte har asylskäl, så hade vi kanske inte suttit där vi gör, men ju fler som kommer ju fler med faktiska asylskäl kommer ju att dyka upp, statistiskt sätt.
Jag menar att vi har en pott med gemensam välfärd som vi röstar fram politiker vars jobb är att fördela den och påverkar hur stor potten är. När vi gör avdrag som främst nyttjas av höginkomsstagare (rut/rot) så har vi prioriterat det över insatser i skola, sjukvård eller äldreomsorg. När vi väljer att ge heltidsanställda med fast vettig lön avdrag så väljer vi bort att erbjuda välfungerande asylprocess och socialkontor med bra personalbeläggning. Vi har bara x kronor som ska täcka det vi väljer att göra, utifrån hur vi har utformat samhället i Sverige, sen kan man tycka vad man vill om det, men det är så vi har det idag. Att det finns skatteflykt är en helt annan issue, men visst, om all skatt betalades korrekt så hade vi inte behövt prata om vad saker kostar för vi hade nog haft finansiering till en fungerande nivå.
Om jag faktiskt skulle få "bestämma", så hade jag väl kollat på vad skola/sjukvård osv osv hade kostat per capita om den hade nått upp nivån där den bedöms behöva vara för att fungera och anpassat skatten utifrån den siffran. Sedan hade jag nog siktat på att flytta den skattebördan upp från medellönen till att bara gälla höginkomsttagare och främst tas från omsättningen hos företag. Basically, hur mycket av BNP skulle behöva användas offentligt för att vi ska ha klasser med lagom många elever, rimliga vårdköer och vettig mat inom äldervården och så vidare.
