Citat:
Ursprungligen postat av
harperlee
Märkligt specifik information från någon som bestämt hävdade att barnen absolut inte hade ME eller ens någon diagnos, som hävdade att testamentena var förfalskade, som inte kände till vilka Hannas familj var... Allt detta liksom mycket annat har du haft helt uppåt väggarna fel om men du påstår dig alltså veta dessa detaljer?
Jag och andra höll hans trovärdighet högt, vilket jag fortfarande gör.
Att information som Ellie gav för ca 1 år sedan kanske inte stämmer i dagsläget är väl snarast naturligt då det baseras på omgivningens uppfattningar, reaktioner som gjordes utifrån vad som gällde vid tillfället.
Vad vet förresten någon om HBs föräldrar och relationer med familjen samt barnen?
Det gäller för övrigt
samtligas inlägg från den tiden att mycket inte gäller idag med den information som nu finns.
------------------------
Att inga som kände familjen eller har information skriver här är förklarligt med tanke på hur ifrågasatta alla blir. Liksom alla som har information som motsäger den, sedan första dagen cementerade åsikten 9/10, baserad på vagt underlag/fotodiagnoser som fastställde att O "sannolikt" var ensam mördare av hela familjen. Den uppfattningen tycks ingen vilja släppa trots att mordutredningens slutsats i dagarna presenterats.
------------------------
Även Scheele med direktinformation (10/1) från brottsplatsen valde att lämna tråden. Stor förlust!
Han ansattes hårt för att han, givetvis inte uppgav källa. Därtill förmedlade han bl.a. den kontroversiella informationen att HB varit drivande och att de som sett kvinnan yttrat att dom fann en mycket sjuk människa i sängen. Inte mycket allvarligt skadad utan sjuk. Detta var en uppgift som även en annan i tråden fått via PM. Det vara dock bara
en punkt bland ett antal andra punkter av väsentlig information. Jag noterade den knappt vid tillfället.
Scheele skrev en utmärkt sammanställning, som han dock tog bort när han gav upp samt loggade ut. De första inläggen kom redan 10/1, dagen efter morden. Mitt i den tekniska och initiala brottsundersökningen.
Som sagt. Scheele återkom först 14/12 2018 med några få inlägg och var förvånad över alla spekulationer som fortsatt pågick. Men vidhöll då fortfarande att HB varit drivande samt ansåg att polisens PK var bra och fallet därmed avslutat.
Hans tidiga uppgifter 10/1 visar sig stämma väl med det som polisen uppgett vid PK. Bortsett från detaljnivån där sekretess gäller i laga ordning.