2018-12-27, 21:45
  #41233
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
Nej tydligen är jag för dålig på att förklara.
Att dela ut en diagnos är ett ansvar. Trots allt vad politiker och tjänstemän skriver om totalt informerade patienter och total insyn, så ser inte verkligheten ut så. Vissa diagnoser och differentialdiagnoser behöver man inte på ett tidigt stadium slå i huvudet på en patient och anhöriga. Det är grymt, förödande för framtiden och ibland helt onödigt.
Det är väldigt tröttsamt att diskutera på en så basal nivå som att "diagnos är ett ansvar" och effektord som grymt, förödande vet jag inte vad de tillför..
Citat:
Man kan misstänka något, men man kan besluta sig för att avvakta med slutgiltig diagnos sk expektans. Dit hör sjukdomar som schizofreni som ett psykotiskt första skov mycket väl kan vara tecken på, men man behöver inte sätta diagnosen redan då. Dit hör MS där synpåverkan ofta är fösta symptomet, men inte säkert behöver vara det.
Det finns en hel radda sådan kroniska allvarliga diagnoser som man inte behöver ställa så snabbt. Man kan avvakta, kanske dröjer det flera år innan sjukdomen bryter fullt ut.
Schizofreni med " ett psykotiskt första skov" till MS med "synpåverkan"?
Det går givetvis inte att jämföra akut fas vid psykisk sjukdom - en psykos.
Citat:
ME är just en sådan diagnos som i media är mycket laddad, som enbart fastställs för att man inte hittar någon annan förklaring och som inte kan behandlas. Därför kan man vänta med att dela ut den till ett barn. Alldeles särskilt om man tror att familjen krisar om alla barnen nu har fått denna diagnos.
För vuxna kanske en ME diagnos efter flera år kan vara av värde då de får förklaringar, men att stigmatisera någon med ”världens värsta sjukdomsdiagnos” som media kallat ME redan efter sex månaders trötthetsbesvär är rätt grymt. I Moas fall verkar det ha gått på kanske just ett halvt år om man lägger till tid i varje ände.

Va? Ska läkaren ha utgått från att de krisar vid en diagnos? Finns det en diagnos så informeras de väl, görs en utredning så lär de väl vara delaktiga i vad som sker även om läkare inte kastar ur sig värsta scenario på en vag/tidig utredningsnivå om det gäller allvarlig sjukdom. Det finns väl oändligt med sjukdomar som är både värre och "laddade".

Världens värsta sjukdomsdiagnos var allt att ta i. Att media dramatiserar lär väl inte ha gått nån förbi.
Eller är det du som är Drama Queen för att vinna mark med argument om MEs grymhet?
Hur lång tid har du tänkt dig för fastställande av en diagnos då inte ens ett halvår räcker för vuxna?
Jag har FK och arbetsgivare i åtanke paralllellt med besvärliga symtom för patienten.

Jag försöker fortfarande rodda i vad som är kärnproblematiken i dina inlägg.
Citat:
Varför gav någon läkare henne denna diagnos så snabbt? Enligt uppgifter i pm-et hade Os arbetskamrater sagt att Agnes var den yngsta patient som läkarna på LU i Lund någonsin gett en ME-diagnos. Blev tillvaron och livet bättre av diagnosen?
Varför gör man om detta med Moa?
.. Vilket i sin tur kokar ner till den läkare som ställt diagnosen och inte nån annan.
Du anser alltså att nån läkare har ställt diagnos ME på för kort tid (när utredningen inleddes är oklart), att riktlinjer, rutiner och rekommendationer som finns är fel, differentialdiagnoser utreds inte tillräckligt och det är en stigmatiserande diagnos.
Jag har ingen aning om det är en läkare som gjort nåt uppseendeväckande - men du återger ett pm som källa. Jag är förvånad över hur ringa källkritisk du är.
Citat:
Uppenbarligen var det ju i samband med Moas diagnos som föräldrarna började planera morden. De till och med uppgav att de inte såg ett liv i egentlig mening med hänvisning till döttrarnas kroniska ME-diagnoser. Stämmer uppgifterna att Moa skulle utredas ytterliggare under våren för narkolepsi(?) är ju pappret med diagnosen ännu mer obegripligt.
Ja, det blev för mycket enligt deras förklaringsbrev till anhöriga - det är deras extremt svarta syn på framtiden.
Du fetade ett parti annan skribents inlägg med frågeställningen om de fått diagnos utmattningssyndrom - hur hade det blivit då?

Retroaktivt kan man spekulera om mycket, om inte ordet "om" funnits hade som sagt kärringen skjutit björnen med sopkvasten.

De var garanterat utmattade om de arbetat parallellt som de sökt bot i flera år med A.
Deprimerade betvivlar jag inte heller, oavsett om de inte fått fram nåt dokument som påvisar psykisk sjukdom.
Finner det dock märkligt att två kollapsar och förenas kring utrotning av en hel familj.
De hade uppenbart väldigt dåliga copingstrategier och en extrem svartsyn på ME, det ter sig som rena domedagsprofetian.
__________________
Senast redigerad av develi 2018-12-27 kl. 21:51.
Citera
2018-12-27, 21:46
  #41234
Medlem
harperlees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zilvereko
I ett litet samhälle som Bjärred kan i alla fall jag tycka att man som granne vågar fråga om man kan hjälpa till med nåt om man misstänker att saker och ting inte står rätt till. Jag bor i en stor stad men här är vi grannar ändå måna om varandra, vad som än sägs om "den anonyma storstaden".

Bjärred är inte en vanlig småstad med blandade samhällsklasser direkt... Det är en miljö med många akademiker, många som har mycket pengar och där vissa attribut och värderingar är viktiga som kanske gör det svårt att erkänna att ens barn inte klarar skolan så bra till exempel. Det är lite som i Lund med en ganska elitistisk miljö där det är viktigt inte bara vad du själv gör utan gärna att ha en känd gammelfarfar typ...

Citat:
Ursprungligen postat av zilvereko
Efter att ha läst en massa teorier och förklaringar i den här tråden så tror jag att du är en av de få som har kommit sanningen närmast.

Föräldrar som diskuterar sina barn med skolpersonal - UTAN att barnen är med! Som nästan verkar driva fram diagnoser (iaf på den yngsta flickan). Läkare som kanske pressas att sätta diagnoser i all hast? Jag är inte alls säker på att det har gått rätt till. Hur mycket visste de här diagnossättande läkarna egentligen om ME? Det är sånt jag undrar över.

Självklart är det inte friskt, inte en siffra rätt, att två föräldrar mördar sina barn och sen tar sina liv. Lika lite som att en av föräldrarna går med på att bli ihjälstrypt av den andre.

De här barnen måste ha lidit alla helvetes kval men inte vågat säga något till någon. Det är barbariskt och helt jävla ruskigt. Hade dessa föräldrar tillhört en familj ur arbetarklassen eller invandrare utan jobb så hade barnen garanterat uppmärksammats långt tidigare. Så det var synd att de inte var det.

Det tror jag absolut att du har rätt i. Dock tror jag aldrig det här hade hänt om det var en typisk arbetarklassfamilj...
Citera
2018-12-27, 21:50
  #41235
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Vinbergssnacka
Ja, men föräldrarna hade ju 1 million andra möjligheter att hantera detta. Att jag försöka att förklara/ spekulera kring en utsagan som har gjorts ganska kort efter dådet - betyder inte att jag delar den. Jag ser tragiken i något annat. Inte i orätvisan etc. etc. Jag ser tragiken i det som LGWP uttryckte. Det hade kanske inte behövds så mycket att kunna prata föräldrarna till ”förstånd” (om man hade kunna ana vad som skulle hända) och att man brutalt mördar det som var så betydelsefull i livet.

Det är ganska precis så jag ser det. Det är klart att man inte kan dela bilden kollegan hade när man vet att Oskar tillsammans med Hanna tog död på sina barn.

Jag ser en djup tragik i att föräldrarna inte hade förmåga att välja alla de andra möjligheter som stod till buds, utan att allt kondenserades ner till att de var tvungna att förinta hela sin familj. Att omgivningen/samhället eventuellt hade kunnat förhindra katastrofen gör det än mer tragiskt.
Citera
2018-12-27, 21:54
  #41236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Utredningen sker initialt i primärvården.
Man tar intialt blodprover som skickas till lab utöver anamnes som i sin tur brukar ge en viss vägledning. Sen sker remisser om det så är till röntgen eller specialistvård. Lär finnas en viss rutin som följs samt symtombild. Det är trots allt barn, jag har vårdprogram i åtanke.

Anledningen att jag tog med ord "fluktuerande" beror på att du hänvisar till personer som jag antar inte sett M efter olika aktiviteter, hur hon reagerat på ansträngning.
Jag ställde initialt en fråga: När påbörjades utredningen. Jag tänkte att det framkommit nåt mer konkret kring själva utredningens tid.

Frågan är fortfarande:
Hur fort gick det? Själv har jag svårt att bedöma hastigheten eftersom det saknas uppgifter kring när utredningen påbörjades.
Anledningen till att jag frågar när utredningen inleddes beror på att det påverkar fortsatt handläggning av diagnos - eftersom det grundläggande då redan är gjort innan sommaren om så är fallet.
Vet man när diagnosen ställdes dvs övergick från utredning och preliminär?

Vad du menar med positiv effekt vet jag inte.
Vi vet att två föräldrar sökte vård för M, nåt lär det bottna i och i huvudsak faller det åter på en (eller flera) läkares bedömning.

Jag antar det är denna läkares bedömning du ifrågasätter då nån lär ha ställt diagnosen.
Håller med om att frågan är när utredningen påbörjades - den kanske påbörjades tidigt på vårkanten?
Observatörer utanför familjen behöver ju inte sett när M var som sämst och kan ha missbedömt hennes hälsa.
Citera
2018-12-27, 21:54
  #41237
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kurian
Jag delar din uppfattning i det mesta du skriver och framförallt det sistnämnda - hade flickorna varit friska hade detta aldrig hänt. Det hela är en djup tragedi bestående av olyckliga omständigheter. Föräldrar med psykiska tillkortakommanden, två allvarligt sjuka barn och en samhällsapparat som inte förmådde hjälpa dem.

Det kan visst ha hänt ändå, men nu var barnens sjukdom föräldrarnas (eller en av dems) alibi att begå detta fruktansvärda brott.
Citera
2018-12-27, 21:56
  #41238
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
Jag vet faktiskt inte om jag är riktigt övertygad om detta.
Jag tror fortfarande inte att barnen dödades pga sin sjukdom, utan för att de bröt av från den uppställda kravnormen. De var ”defekta” i sina föräldrars ögon. Inget att satsa på att föda upp.

Hade flickorna tonårsrevolterat, börjat missbruka, snattat och blivit tonårsgravida hade det kanske lett fram till samma eliminering? De dög helt enkelt inte, uppfyllde inte kraven på ett framgångsrikt beteende som skulle leda till karriär.
I föreliggande fall antagligen av föräldrarna mentalt utstakad akademisk karriär, kanske med musikaliskt inslag som OH själv kunde haft som musikaliskt underbarn.

Mordmetoderna är så grova och så märkliga att dessa föräldrar inte enbart hade en skruv lös som planerade och genomförde det hela - utan de måste faktiskt också varit mer än lite störda som dödade på detta sätt.
Att ha substanser hemma som gör att någon i lulligt tillstånd utan plåga kan bli strypt /kvävd men inte ge sina barn detta är så osedvanligt grymt. Det är helt obegripligt!

Det måste funnits något inslag av ilska, av straff och hämd i dessa barnamord. Det är den enda hållbara förklaringen. Föräldrarna måste varit arga på det som barnen symboliserade när de mördade dem. Själva ströps/kvävdes/hängdes de i ett behagligt ångestdämpande rus.

Jag var otydlig här. Skrev en Edit till mitt inlägg. Alltså det där med oförtjänad - det är ganska dumt i det här sammanhanget. Det var del i ett förklaringsförsök av det kollegan till O sa. Och jag ser det som tragiskt av andra orsaker, inte att man hamnar i en situation med två sjuka barn som man inte kan hantera.

Jag vet inte, men jag tror om barnen hade varit friska, så hade det inte händ. Föräldrarna hade eventuellt varit besvikna om flickorna inte levd upp till förväntningarna, men det hade nog inte ledd till mord. Tror jag.

Att mord är brutal har jag alltid trodd, men jag tror vald metod kan ha andra orsaker än att man vill vara extra grym. Men det var fruktansvärt grymt. Inte missförstår mig. Jag vill inte minska brutaliteten i själva dådet. Men val av den kan ha andra orsaker. Jag kommer på 2. Total okunskap. Och: vad är 5 minuter dödskamp jämfört med evig frid. Eller jämfört med en livslång meningslös kamp mot en sjukdom. Vad vet jag. F*n (ursäkta) har alltid försökt att undvika att ens begripa hur man kan tänka sig att utföra det där. Absolut vidrigt.
Citera
2018-12-27, 21:59
  #41239
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av zilvereko
Det kan visst ha hänt ändå, men nu var barnens sjukdom föräldrarnas (eller en av dems) alibi att begå detta fruktansvärda brott.
Visst, men bara om de hade varit i samma stressdivision som att båda ens barn blir så sjuka att de inte kunde gå till skolan eller delta i sina fritidsaktiviteter. Tror jag.
Citera
2018-12-27, 22:02
  #41240
Medlem
Ursäkta?
Hur vet Du det ? Att det inte skulle hänt i vanlig arbetarklass?
Tänk på Södermalms familicidet.
Nonsens att det är en klassfråga. Självklart hade O och H vacklande psykisk hälsa. Man planerar inte sånt här om man har en sund koppling mellan tanke och handling. Självklart fick den långa utredningstiden av flickorna, borttagande av aktiv stimulans utifrån konsekvenser. Mössan på o*; s huvud, en inte ovanlig metod " att försöka samla" tankarna. Hört Mannheimer ' Skäringers podd?Läst om ångest/ panikångest? Alldeles säkert skulle en psykiatrisk utredning av ffa O men kanske även H kunnat förhindra. Men hör man till Mundekulla publik så .......
Citera
2018-12-27, 22:09
  #41241
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vidar17
Håller med om att frågan är när utredningen påbörjades - den kanske påbörjades tidigt på vårkanten?
Observatörer utanför familjen behöver ju inte sett när M var som sämst och kan ha missbedömt hennes hälsa.
Ja, det är precis vad jag funderar kring.
Om symtom kom smygande, i skov eller om M de facto var helt utmattad efter nån ansträngning. Eller fick huvudvärk. Om det blev bakslag då M gjort nåt roligt, om de såg ett mönster.
Vid första anblicken ter det sig kort. Det kan verka som en semesterledig personal som gått i sporform inte kan hinna med. Det pratas om sjukhus.
Jag frågar om hur/var/när det hela startade. Om det finns nån relevant uppgift. Om det var via primärvård och sen remiss till universitetssjukhus eller vart de nu fick diagnosen i Skåne.
Citera
2018-12-27, 22:14
  #41242
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vinbergssnacka
Jag var otydlig här. Skrev en Edit till mitt inlägg. Alltså det där med oförtjänad - det är ganska dumt i det här sammanhanget. Det var del i ett förklaringsförsök av det kollegan till O sa. Och jag ser det som tragiskt av andra orsaker, inte att man hamnar i en situation med två sjuka barn som man inte kan hantera.

Jag vet inte, men jag tror om barnen hade varit friska, så hade det inte händ. Föräldrarna hade eventuellt varit besvikna om flickorna inte levd upp till förväntningarna, men det hade nog inte ledd till mord. Tror jag.

Att mord är brutal har jag alltid trodd, men jag tror vald metod kan ha andra orsaker än att man vill vara extra grym. Men det var fruktansvärt grymt. Inte missförstår mig. Jag vill inte minska brutaliteten i själva dådet. Men val av den kan ha andra orsaker. Jag kommer på 2. Total okunskap. Och: vad är 5 minuter dödskamp jämfört med evig frid. Eller jämfört med en livslång meningslös kamp mot en sjukdom. Vad vet jag. F*n (ursäkta) har alltid försökt att undvika att ens begripa hur man kan tänka sig att utföra det där. Absolut vidrigt.

Ja jag instämmer i dina känslobeskrivningar. Absolut vidrigt.

Det jag inte kan förstå är att föräldrarna tydligen hade insikten att deras egen död skulle kunna genomföras lättare om de tog något lugnande preparat.
Framför allt då Hanna som Oskar ju faktiskt dödade på samma sätt som ett av barnen dödades - genom strypning eventuellt med inslag av kvävning. Hanna hade dock rikliga mängder lugnande i kroppen, liksom Oskar när han dog. Såväl Hannas som Oskars död har sannolikt varit betydligt lättare än barnens.

Men detsamma unnade de inte sina barn. Dessa fick istället i fullt vaket tillstånd utan minsta verksamma substanser genomleva stryp/kvävningsdöden under den stund morden kan ha tagit. Sannolikt helt oförberedda och med stor sannolikhet också medvetna om att detta gjordes av förälder.

En eller två föräldrar som säkert hade flertal rivmärken och avvärgningsskador på kroppen efter döttrarnas kamp. Men inte ens för att skydda sig själva från barnens fäktande dödskamp var det värt att offra lite lugnande substanser på barnen.
Hur i helsike var Hanna och Oskar funtade inuti huvudet som lät sina barn dö på detta sätt??
__________________
Senast redigerad av Solglittret 2018-12-27 kl. 22:18.
Citera
2018-12-27, 22:20
  #41243
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
Ja jag instämmer i dina känslobeskrivningar. Absolut vidrigt.

Det jag inte kan förstå är att föräldrarna tydligen hade insikten i att deras egen död skulle kunna genomföras lättare om de tog något lugnande preparat.
Framför allt då Hanna som Oskar ju faktiskt dödade på samma sätt som minst ett av barnen dödades - genom strypning eventuellt med inslag av kvävning. Hanna hade dock rikliga mängder lugnande i kroppen, liksom Oskar när han dog. Såväl Hannas som Oskars död har sannolikt varit betydligt lättare än barnens.

Men detsamma unnade de inte sina barn. Dessa fick istället i fullt vaket tillstånd utan minsta verksamma substanser genomleva stryp/kvävningsdöden under den stund morden kan ha tagit. Sannolikt helt oförberedda och med stor sannolikhet också medvetna om att detta gjordes av förälder.

En eller två föräldrar som säkert hade flertal rivmärken och avvärgningsskador på kroppen efter döttrarnas kamp. Men inte ens för att skydda sig själva från barnens fäktande dödskamp var det värt att offra lite lugnande substanser på barnen.
Hur i helsike var Hanna och Oskar funtade inuti huvudet som lät sina barn dö på detta sätt??

Love and hate? Tror att föräldrarna tänkte att det var då själva f-n att de skulle bli tvungna att döda också. Allt för barnen!

Jag vill verkligen läsa hela avskedsbrevet. Är det fyllt av självömkan och martyrskap? Brevet skulle kunna bli en viktig pusselbit i hur kartläggningen av grov narcissism. De som skadar utropar sig till offer.

Narcissister är manipulativa. Det stämmer vem med hur de agerat under hösten, utåt sett sökte de hjälp för barnen, men för sig själva planerade de mord. De var möjligen vankelmodiga också. Pendlade mellan kärlek och hat. Det kan förklara det brutala våldet. Allt var planerat, men ändå inte. Antar att de var arga för att de måste döda, att de måste utsätta sig för dessa handlingar. Att det var de själva som kunde stoppat allt föll dem aldrig in. De hade redan tänkt ut hela scenariot, kunde inte backa. Envisheten var deras fiende i alla frågor de hanterade runt barnen.
__________________
Senast redigerad av rappytt 2018-12-27 kl. 22:23.
Citera
2018-12-27, 22:21
  #41244
Medlem
harperlees avatar
Jag tycker att det är lättare att förstå mekanismerna bakom det här fallet om man i första hand betraktar det som en självmordspakt mellan två sjuka vuxna.

De har helt enkelt inte mäktat med vardagen när det började kaosa - möjligen har det varit såpass illa ställt att de överhuvudtaget inte mäktade med ens normal barnuppfostran - och så småningom har de bestämt sig för att ge upp.

Någon av dem har säkert varit mer dominant i relationen men till vilken grad är svårt att säga. Det enda man kan veta med säkerhet är att Oskar har varit fullständigt besatt av sin karriär som till och med i testamentet tar upp största delen av bläcket.

Att vuxna begår självmord tillsammans förekommer. Då rör det sig i regel om gamla och/eller svårt sjuka personer som väljer att föregå den oundvikliga döden. Här är det två yngre personer som inte upplever sig ha någon framtid. Det är ovanligt. Man kanske kan gissa att någon av dem är mer "galen" än den andra.

Anledningen till att de inte kan ha någon framtid är barnen. Dessa måste förstås dö också. Inte tvärtom. Inte föräldrarna måste dö på grund av att barnen måste dö. Möjligen har de en förvrängd barmhärtighetstanke att barnen ändå inte har någon framtid men det är inte för barnens skull detta sker.

Så tror jag. Finns inget sjukvården kunde ha gjort annorlunda förutom som sagt om någon hade varit i praktiken synsk och startat ett himla bråk för att få föräldrarna att visa sina rätta färger.

Man måste ändå tänka på att de började planera morden i praktiken så fort som Moa blev sjuk. De tänkte inte ens ge henne en chans att vara ett av de barn som piggnar till. Jag upplever inte att det är förtvivlan som driver ett sådant beslut. Det är någon mer djupgående problematik.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in