Ursprungligen postat av KSP
Det finns alltså omständigheter som initialt pekar mot att denna individ kan ha något att göra med kvinnans död.
Avsaknad av alibi
Lämnat felaktiga uppgifter i förhör
Ljugit eller hållit undan information i förhör
Vittnesuppgifter
Fynd
Historik
Citat:
Ursprungligen postat av KSP
Ser att tråden återigen fastnat i fel resonemang som egentligen är "värdelöst vetande" i sammantaget.
Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Vad är det som talar för att SD skulle ha lämnat felaktiga uppgifter eller undanhållit något i förhör? Och vilka vittnesuppgifter och fynd du syftar på?
Dessa 2 poster som du lagt in och som du nu vill ha svar på är tagna ur ett annat sammanhang som handlade om min spekulation över
eventuella orsaker som misstänkliggör SD som en potentiell gärningsperson i utredningens ögon.
Dessutom har du missat citera hela resonemanget vilket numer saknar själva syftet i det citerade, men jag skall vara övertydlig och försöka svara återigen på din fråga (det fetade).
Eftersom jag inte har insyn i denna utredning kan jag endast spekulera och det gör jag utifrån mina erfarenheter inom det aktuella ämnet.
Vad som generellt kan väcka misstankar mot enskild person i en brottsutredning är b. la. följande (ett axplock som jag hänvisade till);
Historik
Har man ett belastningsregister sedan tidigare eller figurerat i brottsutredning, anmält våldsbrott eller blivit dömd samt friad i rättegångar tidigare kan man svart på vitt se att denna person har problem med rättvisan och förekommer flera gånger i polisens system. Är denna individ även dömd för våldsbrott, vet man att det är en person som har aggressionsproblematik mm.
Fynd
Säkrade fynd och spår från brottsplatser som pekar mot person indikerar att vederbörande befunnit sig på platsen. Digniteten på fyndet beror till stor del av plats (kropp, FP, MP, BP, annat materiel) för fyndet och vad själva fyndet består av (blod, saliv, sperma mm.)
Avsaknad av alibi
Saknar bevisning eller kan inte bevisa var den MT befann sig vid vissa tidpunkter
Vittnesuppgifter
Annan person pekar ut den MT i förhör t. ex.
Felaktiga uppgifter
MT talar osanning under förhör och blir överbevisad stärker inte direkt den MT förtroende
Ovan punkter är något som förhörsledare upplever dagligen, så det vore inte märkvärdigt utifall även herr davidsson hamnar i samma kända klunga som så många andra mördare före honom.
Detta är m.a.o. spekulationer utifrån mina erfarenheter som framkommer om man läser hela posten i tråden. Räcker detta svar?