Citat:
Ursprungligen postat av
Imaloser
Nej, det har jag inte påstått. Jag funderade bara på hur de fick tag på det? Är de kids som verkligen drömmer om en viss utbildning och ändå har tålamod att jobba ihop en så stor summa, eller är de kriminella skitungar som jag borde hata ännu mer än jag redan gör, förstår du?
Det är inte "kriminella skit ungar" som köpt provresultat. Det är unga som inte fått tillräckligt bra betyg för att komma in på högstatusutbildningar, och som inte vill nöja sig med att plugga något med lägre status. Många vill bli läkare men få kommer in. En del nöjer sig med att bli apotekare eller socionom, men inte alla. Vissa vägrar ge upp sina drömmar (eller minst lika ofta: förväntningar utifrån). De samlar ihop pengar genom att jobba och spara i nåt år, samt kanske hjälp från föräldrar.
Kriminella ungdomar har knappast godkända betyg i rätt för att bli behöriga till läkar-, juridik-, civilingenjörsprogram. Dessutom har de varken disciplinen eller grundkunskaperna för att kunna läsa såna utbildningar.
Det är inte förvånande att det är en stor majoritet med invandrarbakgrund. Unga med invandrarbakgrund brukar ha mycket mer press på sig från familjen och släktingar att bli läkare, advokat, civilingenjör etc jämfört med svenskar.
Det är en helt annan sak i de länderna jämfört med i Sverige, det är väldigt vanligt att unga som inte har ett högstatusyrke ses som misslyckade.
Sen vågar jag även påstå att invandrare/folk med invandrarbakgrund rent moraliskt har klart mindre problem att fuska på prov, bryta mot regler etc. Drar inte alla över en kam, det finns förstås många undantag, men i det stora hela ser det ut så.