2018-11-12, 14:14
  #8305
Medlem
BlackBookss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sotnosens
75000 åsikter i en grupp.

Hur kommer det sig att det Aldrig är 75000 likes på toppostarens inlägg i JÄHs diverse aktioner? Eller 75000 unika namn i aktioner i JÄHs namn?

Är det så illa att det kanske är väldigt väldigt många av dessa 75000 som bara är sovande celler, de kanske inte ens vet att de är med i JÄH, de kanske är oehört inaktiva på sociala medier i stort.

Antingen engagerar man 75000 utan bortfall eller så erkänner man att "Ja det är 75000 i gruppen men alla är inte aktiva".

Hur många är aktiva? Ca 1% av gruppens antal? Mer? Mindre? Det är du som sitter på siffrorna jag bara frågar.
Citera
2018-11-12, 14:17
  #8306
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sotnosens
Jäh gör väldigt mycket bra saker.
Men visa då några KONKRETA exempel på bra saker som JÄH gör. Hur svårt kan det vara?
Citera
2018-11-13, 12:10
  #8307
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sotnosens
Som vanligt då så anser ni attvad några enstaka gör privatpersoner Facebook eller twitter så går ni bananas över hela gruppen.
Totius skruvar vad han tycker om gruppen och tydligt är det fakta och inget annat.
Är det Totius ord som är lag eller vad.
Det han påstår är lögn.

Att några medlemmar diskuterar tv licensen? Jaha? Får man inte det då?
Eftersom en mening är tagen ur en kontext så vet vi inte vad dom pratar om.
Jävligt lågt. Alla har en åsikt, 75000 åsikter i en grupp.
Vad alla dom gör ute på Facebook eller twitter äringen jäh ansvariga för.
Varför kan ni inte förstå detta?

Som vanligt har du fortfarande konsekvent ignorerat frågan där du efterfrågas att ta ställning MOT #JÄH mods och medlemmar som använder sig av samma logik som fetat ovan.

Varför skulle jag/vi ta avstånd från något som du vägrat ta avstånd från själv som förespråkare av #JÄH?

Varför skulle vi som "granskar" #JÄH inte få använda samma logik mot #JÄH som #JÄH använder mot andra?

Citat:
Ursprungligen postat av RandomAssHamster
Återigen frågan till dig:
Ska bara andra kunnas dra till ansvar för anledningar som #JÄH medlemmar hittar på eller ska även #JÄH kunna ställas till svars med samma logik som #JÄH användarna (och mods) använder?

JA eller NEJ?

Om JA så får du acceptera att folk försöker ställa #JÄH "inför rätta" enligt deras egen logik.
Om NEJ så betyder det implicit att du tar avstånd från #JÄH då stora delar av gruppen (inklusive mods) använder denna logik för att kunna skylla saker man ogillar på människor man ogillar.

Så hur ska du ha det?

Citat:
Joakim Guldbrand Allt det sjuka hatet som Åkessons lakejer sprider börjar göra att människor helt öppet vädra sin rasistiska åsikter. Att folk inte bara ber raisten hålla tyst är pinsamt, vad är det för fel på vårt land egentligen. Kan vi börja fundera på omtanke kärlek och att varje människa har sitt fulla värde jag hoppas du slipper detta igen Frazana bra att spela in häng gärna ut den som gjorde detta och åtala i vart fall

Detta gjordes till Åkessons fel i #JÄH's namn när någon random privatperson slänger ett rasistiskt tillmäle mot någon på stan.

Se så, upp till bevis nu och ta avstånd från denna typen av logik inifrån #JÄH istället för att endast kräva det av folk som "granskar" gruppen.
__________________
Senast redigerad av RandomAssHamster 2018-11-13 kl. 12:25.
Citera
2018-11-13, 14:39
  #8308
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RandomAssHamster

Detta gjordes till Åkessons fel i #JÄH's namn när någon random privatperson slänger ett rasistiskt tillmäle mot någon på stan.

Se så, upp till bevis nu och ta avstånd från denna typen av logik inifrån #JÄH istället för att endast kräva det av folk som "granskar" gruppen.
Att onyanserat skylla på Åkesson, SD och så vidare är verkligen INTE förenligt med det som #jagärhär säger sig stå för, bland annat:
Att stoppa polariseringen och genom att ta den politiska diskussionen på ett sakligt sätt.
https://www.jagarhar.se/om-oss/

HUR förklarar Sotnosens, kosto eller någon annan som försvarar #jagärhär dessa ständiga osakliga angrepp på SD? HUR bidrar det till att ”stoppa polariseringen”? Det blir ju snarare tvärtom, eller hur? Gruppen motverkar sitt eget syfte. Kan det bli mer skruvat?
Citera
2018-11-13, 21:18
  #8309
Medlem
När det "sakliga" #JÄH dyker upp igen, allt för att försöka stävja polariseringen!

Citat:
Jävla högerspöken/altrightskit. Dessa idioter vill jobba tillsammans med sd. Kräk.

Gillas av #JÄH-medlemmarna:
Anne Wänglund
Ann-Catrin Adolfson-Göthlin
Johanna Östgård

Exempel efter exempel på folk som beter sig tvärt emot vad man påstår sig kämpa för i gruppen dyker upp i tråden, och har även påpekat en del förr i tiden för #JÄH admins.
Och vad har hänt? Ingenting!
Citera
2018-11-14, 05:06
  #8310
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rufos
Jag noterar att några av de mest rabiata J.Ä.H-medlemmarna går all in på att försvara den nya TV-licensen / SVT-licensen. Läs kommentarerna till Expressens Facebook-inlägg (publicerat idag) och alla ryggdunkningar som efterföljer.

Några exempel:

Emma S Nilsson: Jag betalar gärna för den saklighet och opartiskhet som public service erbjuder.
Det är precis som Alice Bah Kuhnke säger en investering i vår demokrati.


Martin Enström: Det här är ju helt rätt och vad folk har tjatat om i årtionden att lägga det på skatten rakt av istället för en avgift knutet till kontroll av TV-innehav. Det sparar ju in en hel myndighet och gör det billigare för nästan alla hushåll. Förstår inte hur någon kan vara emot det här. #jagärhär

Hela projektet #jagärhär är ju sannolikt startat av statens propagandakanal SVT, då grundarna Mina och Magnus Dennert kommer därifrån. Efter att man på statens kanaler hela tiden har förlorat mark när det gäller "narrativet" ("berättelsen om Sverige") och "Sverigebilden" till förmån för vanliga medborgares diskussioner i sociala medier, så kände man sig sannolikt tvingade att utvidga propagandakriget till de sociala medierna för att inte bli passé (och kanske i förlängningen börja drabbas av budgetåtstramningar, för makten är nog bara intresserad av propaganda som faktiskt når ut till medborgarna).

För den sittande regeringen blev nästa steg i år att även kalla till sig en rad internetjättar och med hot om lagstiftning kräva att de stängde ned svenska oppositionellas och dissidenters konton, något som mycket riktigt även skedde.
Citera
2018-11-14, 05:13
  #8311
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackBooks
Hur kommer det sig att det Aldrig är 75000 likes på toppostarens inlägg i JÄHs diverse aktioner? Eller 75000 unika namn i aktioner i JÄHs namn?

Är det så illa att det kanske är väldigt väldigt många av dessa 75000 som bara är sovande celler, de kanske inte ens vet att de är med i JÄH, de kanske är oehört inaktiva på sociala medier i stort.

Antingen engagerar man 75000 utan bortfall eller så erkänner man att "Ja det är 75000 i gruppen men alla är inte aktiva".

Hur många är aktiva? Ca 1% av gruppens antal? Mer? Mindre? Det är du som sitter på siffrorna jag bara frågar.

När man tidigare kunde se vilka som var medlemmar, så slogs jag av hur enorm stor andel föreföll vara nyanlända s.k. "ensamkommande flyktingbarn". Det måste gå väldigt bra med integrationen när de så snabbt har bekantat sig med, och t.o.m. funnit sig nödgade att bli politiskt aktiva, i det svenska samhället! Och i så späd ålder, dessutom! Jag tänkte inte alls tanken att de som toy boys har lagts dit av alla dessa pilska batiktanter som brukar hänga runt dem och även vara aktiva inom liknande grupperingar.
Citera
2018-11-15, 06:25
  #8312
Medlem
JetSocietys avatar
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2752909741389440&id=193765033 970603&anchor_composer=false

Normalt borde en fajknyhet som denna få runt tusentalet kommentarer blandat med befogat arga kommentarer, hjärndöda jagärhär ♥️ kommentarer och en del intellektuella ifrågasättande svar.

Nu 26 svar, en delning och 63 reaktioner.

Har vänsterprogressiva public service lagt ned sin arme med näthatare nu när de vunnit riksdagsvalet och säkrat inkomsten (medieskatten) och försvårat möjligheten för folket att byta ut dom?

Har dom övergått till att endast radera inlägg och blocka användare? Ett arbete som kräver färre anställda än att försöka dränka kommentar-flödet med trams?
Citera
2018-11-15, 21:09
  #8313
Medlem
Är det detta som är den "goda tonen" som #JÄH säger sig vilja åstadkomma?

Random moderat undrar om det är ett osmakligt skämt när #JÄH medlemmen Özz Nûjen på en fråga om
"vilken term används numera om funktionshindrade?" svarade "Ulf Kristersson"

Citat:
Detta är vidrigt. @ozznujen du borde skämmas - och be om ursäkt.

https://pbs.twimg.com/media/DsDX3UIW4AAR4AS.jpg

Givetvis inget svar i Moderatens tråd från Özz utan han skapar själv en tråd:
Citat:
ÖZZ NÛJEN
‏@ozznujen
Detta är vidrigt. @AnnaStahlgren du borde skämmas - och be om ursäkt. Dels för att du tycker det är fel med och på personer med funktionsvariationer och för att ni vill regera med hjälp av fascister.

Så man går direkt från att skämta om att Ulf Kristersson är "funktionshindrad" för att sedan direkt gå till attack när någon tycker att ens skämt är osmakligt.

Lite sådant som #JÄH och Panikfakta har gemensamt också då, med tanke på att många medlemmar i #JÄH också är medlemmar av Panikfakta.

Bara som ett smakprov av vad Panikfakta håller på med så har t.ex Panikfakta (som leds av Petra Hall, också #JÄH medlem) photoshoppat in Janouch på en bild tillsammans med IS
https://twitter.com/panikfakta/status/1031285917816971266

Gillas även givetvis av Leo Erenmalm, även han #JÄH osv osv.

Men ja, kontentan jag ville komma till är att först lyckas man håna en människa (i detta fall Ulf Kristersson) som "funktionsnedsatt" och använder "funktionshindrad" som ett skällsord för att sedan tycka att folk som upprörs över detta är nedsättande mot funktionshindrade.

#frågaminsvåger (just had to)
__________________
Senast redigerad av RandomAssHamster 2018-11-15 kl. 21:32.
Citera
2018-11-16, 11:42
  #8314
Medlem
Så gruppen #JÄH ska stå för "god ton" och "saklighet" enligt vissa men samtidigt har man ledare (mods.) för gruppen som aktivt beter sig så här:

(Notera då givetvis att Heidi Brandtner är moderator för #JÄH, dvs inte direkt någon "nobody" i gruppen.)

https://imgur.com/a/koS40QE

Sotnosens och Kosto tycker ni det är okej att en MOD för #JÄH beter sig nedsättande mot folk med andra åsikter eller är detta "hånande" beteende okej i era ögon?
Citera
2018-11-16, 12:04
  #8315
Medlem
Ankdammsmans avatar
Brandtner verkar vara ännu en bitter journalist som anklagar andra för att vara bittra. Quelle surprise.
Citera
2018-11-16, 13:31
  #8316
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RandomAssHamster
Så gruppen #JÄH ska stå för "god ton" och "saklighet" enligt vissa men samtidigt har man ledare (mods.) för gruppen som aktivt beter sig så här:

(Notera då givetvis att Heidi Brandtner är moderator för #JÄH, dvs inte direkt någon "nobody" i gruppen.)

https://imgur.com/a/koS40QE

Sotnosens och Kosto tycker ni det är okej att en MOD för #JÄH beter sig nedsättande mot folk med andra åsikter eller är detta "hånande" beteende okej i era ögon?
Hon visar mycket tydligt den förvridna synen på ”fakta” som tycks symptomatisk för dessa människor. Hon skriver att hon ”presenterar fakta” men det är bara hennes egna åsikter och generaliseringar.

Det är givetvis en uppenbart störd uppfattning om vad som är fakta men den kan förklara deras frustration, bitterhet och kraftiga reaktioner mot människor med andra åsikter. De TROR att deras åsikter är fakta och blir upprörda när andra människor uttrycker något annat. Till slut blir de bittra av att bli motsagda och ifrågasatta. Det är rätt tragiska typer, kan man tycka.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in