Citat:
Ursprungligen postat av
VemBudar
Har ej räknat på det, nej, men kansle får göra för att visa att du har fel när du säger några, eller nära 0% spekulation.
Man kan väl ha som antagande att alla försäljningar och till salu, som inte sker av byggherren, men med start 6 mån innan inflytt upp till ett år efter inflytt faktiskt är spekulation?
Tar du då tex ebbe lieberathsgatan nere vid mölndalsvägen så har du ett stort gäng redan sålda som rwggats av booli (dvs spekulation) + en hel del till salu som då inte är av byggherren eller deras mäklarfirma nyakvadrat eller vad de nu heter.
Några kan vara några procent, dvs fler än ett par(två). Det du insinuerar är att spekulation(köp på ritning sälj innan tillträde) varit utbrett, där spekgraden varit hög i projekten och i närheten av det som existerat i Stockholm enligt Tellus research, du har extremt fel. Tar vi två aktuella exempel nu så har vi bland annat två PEAB projekt, en lägenhet i vardera projekt är av allt att döma spekulanter(enligt ovan nämnda definition).
Man kan anta det om det inte är mäklare som marknadsför och säljer för Byggherrens räkning ja.
Du nämner JMs projekt på Mölndalsvägen, och det senast färdigställda projekt för JM är väl BRF Majstången som blev inflyttat förra vintern(typ December/Januari) där har det varit 2 spekulationsobjekt. 2 av 79. Eller har dom flyttat in på Mölndalsvägen nu?
Sedan är det möjligt att det är något eller några(få) projekt där spekulationsgraden är så hög som 10, dvs rätt långt ifrån topparna Tellus verkar ha spannat in i Stockholm. Skillnaden är i vilket fall som helst markant.
Edit: Angående Karlatornet, så gick bokningarna enligt det jag vet över i bindande kontrakt i samband med att detaljplanen vann laga kraft i December 2017, det fanns alltså gott om tid(några månader) för spekulanter att dra sig ur objekten i en fallande marknad utan att förlora speciellt mycket på det(i relation till risken).