Citat:
Ursprungligen postat av
EbolaTillAlla
Kvantitativt är denna förklaring till dagens prisnivå maturligtvis orimlig om man inte tror att människors preferenser är extremt olinjära men frågan var inte riktigt det utan mer allmän.
Det krävs iofs inte att den nytillkomna befolkningen har några stora resurser alls för att en fix tillgång som mark skall öka i värde.
Kan de bara efterfråga lite mark så är efterfrågan större varvid priset stiger lite utöver inflationen.
Är det inte så här lite
filosofiskt och
psykologiskt att "vi/ni svenskar" (födda -40 -50 och eventuellt ngt senare ) kom till ett fulluppdukat (filosofi) buffe-lyx-matbord med allsköns delikatesser och lyx, serverades gratis av edra förfäder. Sedan efter det lämnade -40 -50:talisterna efter sig ett tomt buffe-bord efter sig och sedan inte nog med det, barskrapat och skuldsatt också med orden: Grattis till nästa generation.
Kort sagt: Det går inte att bygga vare sig hyresrätter eller bostadsrätter om inga kunder finns som kan betala. Sedan om det finns tiotusen eller femtiotusen obotliga bidragstagare i götet spelar ingen roll. Den närande delen i ekonomin måste dominera men det har den inte gjort i götet eller Sverige på decennier av vad jag tolkat det som.
Kontentan av ovanstående är att jag tror att nu kommer det gå ner, ner ,ner för lång tid framåt.