Citat:
Ursprungligen postat av
SecundusSilent
Dumheter.
Kina bevakar sina medborgares intressen. Ser till så att de bemöts i enlighet med rättsstatens principer och universellt accepterade mänskliga rättighet och accepterar inte att dess äldre medborgare slängs ut på gatan i främmande länder av poliser, som sedan misshandlar dem i bilen samt dumpar dem på kyrkogårdar.
Den kinesiska ambassaden och utrikesdepartementet i Peking skall hyllas. Stater som Sverige som som kränker de mänskliga rättigheterna skall hängas ut.
I Sverige gäller svensk lag i allmänhet, och på hotellet deras egna ordningsregler i synnerhet. Den kinesiska ambassaden samt politrukerna i Beijing har inget med det här att göra. Detta är som Kommunistpartiet brukar kalla "en inre angelägenhet" och ingen främmande makt ska bland sig i svenska "inre angelägenheter".
Påminner mitt resonemang samt språkbruk om något särskilt?
Det är exakt så som talespersonerna för det kinesiska utrikesdepartementet låter på pressträffarna för utländska journalister i Beijing, samt i viss mån ni diktaturkramare som sväljer allt som partiet i öst matar er med.