Citat:
Ursprungligen postat av
alcantario
Inte troligt att det var speciellt högt uppsatta kineser, varför skulle de då bo på billigt vandrarhem och dessutom låta sina påstått sjuka föräldrar övernatta till låg standard i en lobby ?
Nej mer troligt har de bokat nästa dag (som man kan avboka utan kostnad)
och sedan försökt övernatta gratis i lobbyn för att åstadkomma en övernattning till noll kronor i kostnad med förhoppningen att hostel-personalen skall vara vänliga och gulliga och gå med på det hela. De kanske hade slut på reskassan eller driver en hobby att försöka ta sig fram så billigt som möjligt. Som en SR-korrespondent för Asien sade i radion är det ett vanligt manér hos kineser att försöka förhandla och skapa drama-scener om de inte får sin vilja fram.
Ja kanske inte så långt från sanningen.
Måhända ligger det nåt i det gamla (goda) uttrycket 'att kinesa': 😟
"(vard. o. skämts.) på mer el mindre provisoriskt sätt ligga över natten hos ngn bekant (l. i ett tillfälligt logi); äv.: tillfälligt o. provisoriskt bo (hos ngn bekant l. i ett mera tillfälligt logi). Hedberg 4År 201 (1858). Som han saknade medel att betala nattlogis .. beslöt .. (han) att ”chinesa” på en skuta förlagd vid Stadsgårdshamnen. SöndN 1862, nr 18, s. 4. Strindberg Fjerd. 43 (1877). Du kan gärna stanna och kinesa på min soffa!."