Citat:
Ursprungligen postat av
Eaglesandshit
Jo, men det hade nog inte skadat att våga hålla i bollen mer än vi gör ibland, typ så som mot Peking de första 20 eller så, speciellt i slutet av matcherna där vi istället parkerar bussen och i värsta fall bara paniktjongar. Mot Peking förväntade jag mig ett hemmalag som skulle starta som dom gjorde mot Bajen för några veckor sedan, där dom typ körde över dom inledningsvis, det var ju inte det vi fick utan vi ägde bollen och hade kontroll. Kändes väldigt tryggt och lugnt.
Om han kan spela ytterback på ett sätt som passar så visst, då är han ju med och konkurrerar om den platsen, Werner fick mycket skit mot ÖFK men Aiesh är väl en av de bättre spelarna i AS 1vs1 när han är på det humöret, det är tur att det inte händer så mycket mer än så runt honom.
DBW är lagpappa och lagkapten, styr upp där bak och hans eviga pepp är även det viktigt, tror inte det kommer bli någon förändring på den fronten.
Vi kan ju stå och bolla i backlinjen hur mycket som helst, det är bollkontroll och vilande med boll förvisso men det ger ju inget.
Mot Peking behövde vi snarare få fast bollen högre upp oftare så vi på den ytan kunde vila istället.
Werner hade det ju inte bara svårt mot ÖFK (man kan aldrig basera sin syn på en spelare på en enda match eller ens ett fåtal matcher) och Billy har ju nu på slutet varit skadad men som sagt ingen av dessa har ju visat något som gör att det inte är värt att köra Degerlund där.
DBW gillar jag med men ska vi ha in Calisir alt Degerlund som mittback är det ju han som försvinner ty Starfelt petar vi inte.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jeremy Roenick
Är Sundsvall, Örebro och Kalmar bättre?
Nu kommer jag inte på alla bottennapp. Men slarvade man inte bort 6 poäng mot Sirius?
1 eller 3 mot Ellos och detsamma mot Hammarby?
Och 3 mot Norrköping i veckan.
Hade man inte slarvat bort minst 11 poäng så hade man idag placerat sig på 5 eller 6.
Så hur som så tycker jag att laget borde ha tagit fler poäng.
Problemet med det här med att vi tappar på slutet som verkar mest illa är att det skett på kort tid. Ellos och Bajen var med mellanrum i början av säsongen men Sirius och Peking var ju under en dryg månad.
Slår man ut detta under en hel säsong kan man finna liknande grejer för dom flesta lag i vår del av tabellen.
Ska man bara räkna "bortslarvade" poäng under en säsong får man ju även titta på när det varit "tur"-mål framåt för att få nån sorts balans.