Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Du stångar dig blodig i ditt iver att försöka omvandla Madsen till en övermänsklig varelse med onaturliga förmågor. Men du lyckas inte övertyga.
Inte direkt va? Kan nog tycka det känns ganska lugnt att skriva ner hur sådant pack som PM agerar.
Om jag sen lyckas övertyga dig bryr jag som sagt inte ett skvatt om.
Citat:
När Madsen fortfarande var på frifot var det lättare för dig att påstå att kvinnorna inte bär någon egen skuld, eftersom de var totalt manipulerade av Madsen. Men nu syns det så tydligt var felet ligger när han sitter inne: bara den som vill och är mottaglig för hans manipulation blir det. Andra klarar sig.
Självklart. Det fanns ingen RPU.
Däremot ska du snarast sluta med dina olater att komma med förvanskningar av vad som skrivs.
Jag diskuterar inte öht över nåt frikännande av skuld, nåt svårmodigt offerperspektiv eller daltar med de här kvinnorna. Jag diskuterar däremot ur sakfakta samt förringar inte PMs kapacitet.
Det emotionella dramat kan du behålla för dig själv.
Citat:
Du behöver inte oroa dig för ”normala unga”. De har sett igenom Madsens ”manipulation” redan för länge sedan. Det är endast kvinnorna i paritet med Deidre, pliten etc. som ligger i farozonen. Men som tröst för dig – det är frivilligt. Kanske vill några ungdomar driva med honom, upprätta en falsk facebook-sida och låtsas vara intresserad av honom under en falsk flagga. Oklart om någon normal ungdom orkar göra detta under en längre tid.
Jag oroar mig för exakt vem jag vill och jag vet precis hur en psykopat får in foten.
Ungdomarna vill säkert driva med honom. Saken är den att det ska de inte. Han är nämligen väldigt manipulativ och att du inte inser vidden har framgått för länge sen.
Citat:
Men det finns säkert flera frivilliga som gärna vill besöka honom, ge honom ekonomisk bidrag och förgylla hans tillvaro med kontakt utifrån. De vill säkert själva pippa och känner sig speciella när de kan göra detta med en känd styckmördare.
Det finns det säkert och det är ett fritt land. Däremot kommer de stå med byxorna neddragna, en sargad själ och en tom portmonnä om de inte begriper vad de befattar sig med. RPU:n som finns om hans bedrägliga beteende är liksom ingen bilaga som kan ignoreras.
Citat:
Jag kan mycket väl tänka mig att hos männen är det ungefär samma faktorer som spelar in. Man vill ”tämja ett odjur”. Man vill skryta om vem man minsann ha legat med. Man vill bli dominerad/dominera ett odjur. Man lyfts upp ur anonymiteten och får pondus i den lilla snedvridna kretsen där man befinner sig i. Man kanske själv lyckas bli kändis. Och en rad andra faktorer.
Se där ja - nu har du äntligen lyckats komma in i discussion Mode. Då ligger alltså de här männen riktigt illa till. Har de psykiska sjukdomar hela högen?
Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Fast du vet inte vem som började manipulationen. Det kanske var pliten som tog första kontakten och hittade på ärenden för att komma i kontakt med honom även fortsättningsvis? Hon kanske var kåt på honom rent utsagt?
Jag skrev om pennevenner och fb. Håll dig till sak.
Citat:
Initiativet att öppna facebook-sidan kanske kom från någon av hans tidigare beundrare?
Så du tror att nån annan erhåller hans fb koder och påbörjar manipulationen. Okej...
Citat:
Det kanske ligger ekonomiska incitamentet som gynnar flera – inte bara Madsen?
Man kanske tvärtom bara utnyttjar Madsen till sina egna syften för att tjäna pengar på allehanda porrsidor när folk klickar på länkarna på hans hemsida?
Madsen kanske är bara en liten prutt i sammanhanget som kan annonsera efter brevvänner, men de stora pengarna går i helt andra fickor?
Försvara Madsen du med bortförklaringar och försköningar. Mig intresserar det dock inte.