Citat:
Ursprungligen postat av
skrumpelnubb
Naturligtvis kan det inte finnas synder (överträdelse av lagen) om inte lagen existerar. Men lagen existerar och likaså synden.
Nej, synden existerar, men inte lagen. Enligt Paulus. Vi har som sagt juridiskt sett återgått till de bud som gällde från Adam till Moses. Det vill säga den kunskap om gott och ont som skulle förmedlas genom frukten i Eden. Nu förmedlas den genom Guds ande i stället. Så det är på intet sätt så att Moses lag gäller, annars blir det väldigt konstigt att hävda "utan lag ingen överträdelse". Paulus skriver t ex själv att han inte fått nån befallning från Herren när det gäller ogifta. Det innebär att budet som Adam och Eva fick gäller, det Gud fogar samman skall ingen människa skilja åt.
Matt 18
18Sannerligen, allt ni binder på jorden skall vara bundet i himlen, och allt ni löser på jorden skall vara löst i himlen. 19Vidare säger jag er: allt vad två av er kommer överens om att be om här på jorden, det skall de få av min himmelske fader. 20Ty där två eller tre är samlade i mitt namn är jag mitt ibland dem.”
Att skilja sig enligt ovanstående exempel bryter inte mot budet, för det är ju Gud (i himlen) som skiljer er åt. Men enligt Moses lag fick ingen skilja sig utom för otukt.