Citat:
Ursprungligen postat av
Trollfeeder
Lost in translation. Det är avguderi som åsyftas.
Jesus ska tillbes, inte korset eller bilder av Jesus. Syftet med korset är att det är en symbol, inte att det är en avgudabild. Och Jesus är inte någon avgud dessutom. Han är Gud.
Men det står att man blir "oren" av utlösning, och sen står det speciella regler för hur man ska hantera den orenheten. Gäller dessa regler INTE för kristna?
Sen angående avbilder i Andra Moseboken, 20:1-6:
https://www.bibeln.se/las/2k/2_mos
"1Detta är vad Gud sade: 2Jag är Herren, din Gud, som förde dig ut ur Egypten, ut ur slavlägret. 3Du skall inte ha andra gudar vid sidan av mig.
4Du skall inte göra dig någon bildstod eller avbild av någonting uppe i himlen eller nere på jorden eller i vattnet under jorden. 5Du skall inte tillbe dem eller tjäna dem. Ty jag är Herren, din Gud, en svartsjuk Gud, som låter straffet för fädernas skuld drabba barnen intill tredje och fjärde led när man försmår mig 6men visar godhet mot tusenden när man älskar mig och håller mina bud."
Och sen i Andra Moseboken, 33:18-23:
18Mose sade: ”Låt mig få se din härlighet!” 19Herren svarade: ”Jag skall låta min höghet och prakt gå förbi dig, och jag skall ropa ut namnet Herren inför dig. Jag skall vara nådig mot den jag vill vara nådig mot och barmhärtig mot den jag vill vara barmhärtig mot.” 20Han fortsatte:
”Mitt ansikte kan du inte få se, ty ingen människa kan se mig och leva.” 21Sedan sade Herren: ”Här bredvid mig finns en plats, ställ dig här på klippan! 22När min härlighet går förbi skall jag ställa dig i en klyfta i berget och skyla dig med min hand tills jag har gått förbi. 23Då skall jag ta bort min hand och du skall se mig på ryggen.
Men mitt ansikte får ingen se.”