Citat:
Ursprungligen postat av
Sotnosens
Var skriver jag att det skulle vara ördel jäh?
Den gruppen är inget parti vad jag vet.
Om du/ni hittar någon/några som skulle privat skriva om vilket politiskt parti man gillar, så vad är problemet?
Kartlägga vilka som röstar på vad? Jäh är fortfarande opolitiskt där medlemmar finns från alla partier.
Du verkar skriva om gruppen som de flesta här.. att jäh är en facebookgrupp som tydligen bestämmer över allting och även är ansvariga för allt som händer i världen.
Guess what? Det är bara en facebookgrupp.
Ändå bajsar ni ned er hela tiden.
Om alla är så rädda för gruppen, så varför inte ta diskussionerna ute i sociala medier?
nä, det går inte tydligen, anonymitet är mot reglerna på Facebook.
Visst, det är miljoner av konton som är anonyma, de flesta är högerfolk.
Av nån anledning är alltid högerfolk anonyma i sociala medier.
Rädda små varelser bara som inte vågar stå upp för vem man är.
Därav alla uthängningar offentligt av tiotusentals medlemmar från jäh.
En facebookgrupp. Privatpersoner.. nån skriver att folk är offentliga om man har ett konto på Facebook.
Då är det ok att hänga ut människor.
Bara pga att man är med i en grupp där.
Ytterst sällsynt att någon säger nått om vad Nordfront nu tagit över. Uthängningar offentligt.
Privata personer med namn, bild, tele, adress. Rubbet.
Verkar som jäh gruppen är den enda gruppen som alla dessa regler gälle för medlemmarna Oavsett om man är medlem i flera hundra grupper.
Rätt patetiskt.
Det var ett jäkla ordbajsande om ingenting när jag gav dig ett praktiskt taget öppet mål för att motbevisa mig men inte ens det kan du.
Verkar även ha extremt selektiv läsförmåga och skippar över stycken som inte passar dig:
Citat:
Ursprungligen postat av RandomAssHamster
Givetvis för medlemmarna i #JÄH hålla vilka åsikter dem vill men återigen så är det extremt uppseendeväckande att dessa alltid hittas i trådar som denna där dem vill berätta om hur bra vi har det och hur öppna våra gränser ska vara.
Som jag skrev i tidigare inlägg som du då verkar ha helt enkelt skitit i för att det inte passade dig var att #JÄH's aktiviteter alltid går att återfinna i trådar om invandrare, och alltid pushande agendan om att vi ska #röstamermänskligt etc.
Det jag försöker säga är att det är extremt anmärkningsvärt att en grupp som kallar sig "opolitisk" alltid går att återfinna pushande samma agenda.
Givetvis inget definitivt om gruppen men det ger en liten hint om att allting kanske inte är som man försöker påstå när det kommer till den "opolitiska" delen.
Citat:
Ursprungligen postat av Sotnosens
Visst, det är miljoner av konton som är anonyma, de flesta är högerfolk.
Av nån anledning är alltid högerfolk anonyma i sociala medier.
Rädda små varelser bara som inte vågar stå upp för vem man är.
Jag antar du har något som stöder detta påstående förresten?
Att de flesta är "högerfolk" dvs.
Även ganska talande att du tycker den stora grejen är #JÄH vs. "högerfolk" som du påstår återigen när det kommer till den "opolitiska" delen.
Hur vet du att det inte är vänsterextremister som har lika goda anledningar att vilja kväva det fria ordet?
Både extremhögern och extremvänstern har intresse av att kväsa det fria ordet då båda är antidemokratiska.
Ingen som har lite vett i skallen skulle tycka det var negativt om någon
endast hjälpte en att bli av med näthatare/hotare/m.m
Så varför skulle "högern" (som du kallar den ganska generaliserande, men du får gärna vara lite mer specifik) vara så anti-#JÄH om det inte fanns något mer där bakom den "opolitiska" fasaden tror du?
Om du nu spinner vidare på din argumentation.
Edit:
Citat:
Ursprungligen postat av Sotnosens
Du verkar skriva om gruppen som de flesta här.. att jäh är en facebookgrupp som tydligen bestämmer över allting och även är ansvariga för allt som händer i världen.
Guess what? Det är bara en facebookgrupp.
Ändå bajsar ni ned er hela tiden.
Har jag någonsin påstått att det är mer än "bara" en facebook-grupp?
Nä, så sluta försöka säga att jag har åsikter som jag inte har.
Endast här för att jag ogillar hycklare något extremt och i min mening så har #JÄH visat sig vara just detta.