Citat:
Ursprungligen postat av
gunnargron
1. Där har vi olika åsikter, jag tror inte att något annat bolag är i närheten av Tesla och hade dem haft sin technologi gömd så hade dem plockat fram den nu när hela Världen skriker efter elbilar.
Och även om dem har teknologin så ska fabriker byggas och batterier tillverkas, något som bara kinesiska regim bolag och Tesla har kapacitet för nu.
Mig veterligen finns ingen som kan kränga miljoner batterier till VW och alla andra Tesla-dödare i dagsläget, inte ens Tesla som äger hela ekosystemet klarar av att bygga i den takt som krävs.
2. Ja dem har problem.. Men äve med de problem som dem har så är det en helt otrolig bedrift att gå från 15 bilar om dagen till 1000 bilar om dagen på ett par år.
Och glöm inte att detta bara är etapp ett, nästa generation Tesla fabriker kommer få allt annat att blekna i jämförelse.
3. Jag menar alla ni som pratar om vinster.
Om Volvo tar 5 miljarder från sin vinst(aktieägarnas vinst) och investerar i elbilar, eller om Tesla använder en nyemission är samma skit. Det kostar att bygga fabriker.
4. Har Volvo Cars inga lån?
Men jag håller med här, Teslas lån är för dyra idag, något jag tror kommer ändras på snart. För mig råder det ingen tvekan om att Tesla kommer ta in stora summor pengar snart.
Jag vill se Shanghai fabriken så fort som möjligt, speciellt eftersom Kinesiska regimen har tariffer mot bilar så jag hoppas att burnraten ökar.
5. Igen, jag ser inte Tesla primärt som en biltillverkare, företagets värde ligger inte i bilarna utan i ekosystemet och i de data de samlar in från alla sina bilar. Personligen ser jag Waymo som Teslas huvudkonkurrent.
6. Jag tror som sagt inte att en nyfödd idag kommer ratta en bil någonsin och jag tror inte en nyfödd idag kommer veta vad Volvo, BMW eller Tesla ens är för något.
Lika lite som jag kan säga vilka hästraser som mina förfäder red runt på. - Det är här vi skiljer oss åt tror jag -
7.
Geely värderar Volvo Cars till 260 miljarder inför börsnoteringen.
Tesla värderas till 500 miljarder.
Och Tesla har mycket större omsättning en Volvo Cars redan idag, men beräknas växa med 1-2 Volvo Cars per år framöver.
1) Vilken teknologi? Elektrifieringen? Där är Tesla fortfarande #1 tycker jag, när det kommer till fordons autonoma egenskaper så är dom absolut inte #1, i de bilar som finns tillgängliga på marknaden så tycker åtminstone jag att t ex Volvos system bättre, men fullt autonoma bilar ligger ganska långt in i framtiden.
2) Det återstår väl att se, inkörningsprocessen för fabriken har ju snarare antytt motsatsen, dom är riktigt kassa på massproduktion.
3) Volvo Cars är olistat, ägs av Geely med mindre aktieposter hos AMF, Folksam och Första AP-fonden, poängen är dock att Volvo trots stora investeringar går med vinst.
4) Givetvis har Volvo lån. Refinansieringen av Tesla kommer bli intressant, jag tror det kommer bli dyrt, just pga att dom bränner så mycket cash, en nyemission till de redan frälsta kan ju dock vara ett alternativ.
5) I princip alla moderna bilar kan samla in data och är uppkopplade. Det är inte direkt skruv och plåt som det handlar om när BMW, Mercedes etc utvecklar en ny bil, det handlar väldigt mycket om mjukvara, och mjukvaran kommer bli ännu viktigare i framtiden, detta har nog i princip hela branschen förstått, därav utvecklares satsningar och investeringar på just mjukvara, ett svenskt exempel är Zenuity(samägt av Autoliv och Volvo), om man inte går mer mot att bli väldigt bra på just mjukvaran kommer man typ bli som asiatiska chiptillverkare.
7) Precis, Teslas värdering är SJUKT uppblåst.
Revenue för Tesla 2017 var 11,76 bn dollar. Volvo Cars 24 bn dollar. Volvo Cars omsättning 2017 var alltså mer än dubbelt så hög som Teslas. Så, nu får du läsa på lite mer.
Edit: Får slänga in detta igen, för trots att du citerade inlägget verkade du inte förstå vad du läste, alternativt, du har inte en susning om vad Tesla omsatte 2017.
Citat:
For the 2017 financial year, Volvo Car Group recorded an operating profit of 14,061 MSEK (11,014 MSEK in 2016). Revenue over the period amounted to 210,912 MSEK (180,902 MSEK). For the full year 2017, global sales reached a record 571,577 cars, an increase of 7.0 per cent versus 2016. The results underline the comprehensive transformation of Volvo Cars’ finances and operations in recent years, positioning the company for its next growth phase.
Dela siffrorna med typ 8,7(dollar).
Året har börjat bra för Volvo, sålde och
levererade 317 639 bilar till slutkunder.
Citat:
Volvo Cars reports best ever first half sales
Jul 04, 2018
Volvo Cars, the premium car maker, has reported record sales for the first half of 2018 of 317,639 cars, an increase of 14.4 per cent compared to the same period last year.
[...]
https://www.media.volvocars.com/global/en-gb/media/pressreleases/234601/volvo-cars-reports-best-ever-first-half-sales