Citat:
Ursprungligen postat av
ModestyBlaiser
Nej, det förstår jag också, tack. Men beskrivningen Engodtanke gav var att en tekniker gick från planket mot en bil med klädesplagg i händerna. Även hen reagerade då på "att om det är bevismaterial borde det ligga i påsar."
Jag kommer inte ihåg exakt hur reportern i klippet jag såg uttryckte sig exakt. Om man utelämnar "lagt klädesplagg i påse/påsar" så är det ju ändå inget som så att säga felaktigt beskriver exempel på
vad för slags fynd som gjorts, vilket antagligen är vad man ville förmedla (d. v. s. metoden hur de togs tillvara var inte intressant i vanlig nyhetssändning).
En tanke som jag hade var att man kanske till och med från polisen särskilt nämnt detta, man kanske hade någon anledning att tro att något plagg som hittades inte hade med mordet att göra, om det ser ut att ha legat där längre än kroppen (dvs att någon kanske hör av sig och beskriver sin tröja, eller vad det nu var). Det fina vädret i maj började väl just vid tiden LW försvann, så det kan kanske märkas bara genom att se på det?