Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-07-04, 13:32
  #12709
Medlem
Starbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Endevil
Ja, AfS bör rigga upp hemsidan på ett par olika spegelservrar. Det lär ju inte bli mindre fulspel framgent. Helt kan man dock aldrig gardera sig mot resursstarka aktörer som kan utföra massiva svärmattacker.

Ja. Det är väl det både ryssar och deras allierade i Sverige ägnar sig åt.
Citera
2018-07-04, 13:50
  #12710
Medlem
Endevils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Starback
Ja. Det är väl det både ryssar och deras allierade i Sverige ägnar sig åt.


Knappast. Men det är vad globalisterna försöker inbilla folk. Det allra mesta i termer av psy-op är organiserat inifrån Sverige av aktörer som MSB och KSI/MUST.
Citera
2018-07-04, 14:12
  #12711
Medlem
Expohunters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Vad besår den här gruppen som kallas alternativ för Sverige egentligen av för folk.
Vad jag förstått så är det till stora delar lagbrytare och rena brottslingar
äveno mdet säkert finns laglydiga medborgare som attraheras av gruppens underliga retorik..
Men vad vill den här gruppen mer än leka stöddiga och tro sig vara mer än andra?
Jag menar, man åstadkommer ju ingenting genom att fordra hårdare straff eller förorda ren rasism samtidigt som man själva är lika goda kålsupare och samhällsförstörare. Det blir ju ett nollsummespel.
Lyssnar verkligen svenskarna på det luddiga och konstiga budskapet grupper sänder ut eller är det bara samhällets förlorare som lyssnar till gruppens ganska naiva politiska budskap.

Först frågar du, då du inte har någon koll. För att sedan helt sonika påstå att de är brottslingar. Eftersom du inte har någon koll.

Snyggt självmål.
Citera
2018-07-04, 14:19
  #12712
Medlem
Expohunters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Det finns en anledning dock, till att Göran Persson eller Reinfeldt kunde få så många röster, trots att de hade tappat håret. Detta eftersom deras ideologier inte uppfattas som "elaka". Om du däremot kommer och försöker bli folkvald med en ideologi som kännetecknas av elitism och ojämlikhet osv, ja då är det till din fördel om du själv ser riktigt bra ut. För att vad är det rasism handlar om i grund och botten? Att man tycker att andra raser är fulare, inte att de genetiskt klustrar annorlunda på en PCA plot (väldigt få bryr sig om var någon hamnar på en genetisk karta), eller begår brott eller går på bidrag eller vad det nu brukar tjafsas om, utan att de helt enkelt är fulare. Den estetiska komponenten har alltid funnits inom rasmedvetenheten. Rasism hade liksom inte funnits om alla människoraser vore vackra.

Tror du ärligt talat att Reinfeldt hade kunnat vinna val ifall han snackade om att negrer är för fula för att få bo i Sverige osv? Vanliga väljare hade direkt attackerat honom över flinten.

Att håret drar sig tillbaka är naturligt, ja, särskilt för män. Det är inte det jag säger, att det skulle vara onaturligt.

Poängen hur som helst är att Kasselstrand's utseende (med eller utan androgenic alopecia) inte direkt är imponerande, och AfS hade behövt en partiledare som ser bättre ut (detta är faktiskt mer avgörande än hur retoriskt skicklig och kompetent osv en politiker är). Kolla bara på all skräpmusik som säljer som smör idag, tror du att folk köper den musiken för att den låter bra eller för att de tycker att Justin Bieber och Miley Cyrus är snygga? Samma affärsmodell gäller såklart för politiker. Tror du att det är en slump att amerikanska presidenter sällan har tappat håret? Nixon var väl den senaste som hade tappat en aning, men överlag har amerikanska presidenter oftast fullt hår (att Trump käkar propecia, det är en annan femma; tror du att Trump hade kunnat vinna valet ifall han vore flintis?).

Det här är alltså inte "vad jag tycker", utan vad allmänheten tycker och hur allmänheten fungerar överlag, när de röstar på politiker. Personligen föredrar jag en okorrumperad och principfast flintis som Jesse Ventura, över George W. Bush, alla dagar i veckan.

Never go full Arnstad...

Jag hoppas du trollar med oss aprillo. Annars vet jag faktiskt inte vad jag ska svara.

Hur mycket hår hade Reinfeldt när han blev statsminister?
Citera
2018-07-04, 14:46
  #12713
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Expohunter
Först frågar du, då du inte har någon koll. För att sedan helt sonika påstå att de är brottslingar. Eftersom du inte har någon koll.

Snyggt självmål.

Personen ifråga är en fåne bara att läsa hans inlägg i Trump tråden...

förövrigt väldigt gött http://www.friatider.se/en-halv-miljon-sk-l-att-r-sta-p-alternativ-f-r-sverige klara och raka besked ifrån AFS!
Citera
2018-07-04, 15:16
  #12714
Medlem
Rikskanslerns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
De som leder partiet är ju väl medvetna om att regimen och systemet gärna använder fulspel. Just därför borde man redan innan lanseringen ha ordnat minst en alternativ hemsida i reserv och sett till att ha konton på alternativ till youtube, facebook etc. för att alltid kunna lägga upp och nå ut med egna filmer m.m. Även om man inte hade haft makten emot sig så hade detta varit klokt då man måste minimera risken för att verksamheten hindras av tekniska missöden.

Bälte och hängslen är säkrare än bara bälte. "Murphy's law" gäller för alla.

Verkligen. Oavsett orsaken till hemsidans bortavaro är det väldigt svagt att låta det hända. Hemsidan borde vara navet i den digitala verksamheten, i alla fall om man vill attrahera folk som inte frekventerar facebook och twitter. Att den ligger nere dygnsvis mitt under Almedalen, då folk ska bombarderas med AfS budskap, intressera sig, läsa partiets material och förhoppningsvis beställa valsedlar är både strategiskt illa och en PR-mässig förlust.
Citera
2018-07-04, 15:19
  #12715
Medlem
Condottieris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Det här är alltså inte "vad jag tycker", utan vad allmänheten tycker och hur allmänheten fungerar överlag, när de röstar på politiker. Personligen föredrar jag en okorrumperad och principfast flintis som Jesse Ventura, över George W. Bush, alla dagar i veckan.
Vem bryr sig om den slöa, hjärntvättade "allmänheten"? Valet står mellan idealism (AfS) och realism (SD). Naturligtvis kan en röst på de förstnämnda visa sig vara realistiskt missräknad, men än sen? Är svenska folket korrupt (vilket mycket tyvärr tyder på) gör de sig ändå inte förtjänta av en framtid.
Citera
2018-07-04, 15:24
  #12716
Medlem
EliasAlucards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tclaesson
Det var i samband med att partiet lanserades som yougov officiellt redovisade vad AfS siffror var: https://www.metro.se/artikel/yougov-alternativ-f%C3%B6r-sverige-b%C3%B6rjar-f%C3%A5-st%C3%B6d-i-opinionen
Det var inte riktigt 2%, men nära.
Har AfS fått runt 2% i någon annan opinionsundersökning? Att partiet fick det av YouGov i samband med lanseringen kan mycket väl vara en temporär effekt som beror på hype, men att intresset kanske avtar efter några månader.

Citat:
Ursprungligen postat av tclaesson
Resten av ditt inlägg är ju bara svammel där du spekulerar om att Kasselstrands höga hårfäste skulle vara ett stort sänke för AfS. Tycka vad man vill om Kasselstrand men något fult träsktroll som du försöker få honom att framstå som är han ju knappast.
Det är inte svammel, och "fult träsktroll" anser jag inte att han är. Kasselstrand är varken ful eller fin, men han ser absolut inte tillräckligt bra ut, och påstår du något annat så är det du som svamlar. Att se bra ut, är verkligen ett viktigt övertag man behöver om man vill popularisera en i dagsläget mycket impopulär politisk ideologi som nationalism. När man försöker komma någonstans i ett politiskt val med en sådan kontroversiell politik som AfS representerar och befinner sig i det totala underläget som AfS är i, då är det bäst att man har politiker som ser riktigt bra ut, långt bättre än genomsnittet bland övriga politiker. Du vill trots allt associera din ideologi med inte bara "kompetens" och "kolla, vi har utbildning och arbetserfarenhet", utan med rikedomar, skönhet och helt enkelt kvalitet, och denna kvalitet måste glänsa från alla håll: partiledaren bör helst vara så ekonomiskt framgångsrik som möjligt, intelligent och intellektuellt bevandrad och så attraktiv som möjligt. Tror du att det är en slump att Trump dygnet runt satt och skröt om hur rik han är och hur hög IQ han har? Trump förstod dessa självklarheter, och han tryckte verkligen in det i skallen på folk. Nu är Trump rätt gammal idag och han är väl inte direkt ögongodis så att säga, men när han var i Kasselstrand's ålder, då såg han hundra gånger bättre ut:

http://media3.s-nbcnews.com/i/MSNBC/Components/Video/201607/a_flashback_trump80s_160706a.jpg

^^ Där har du en stilig man.

Sedan sa Trump ganska klockrent, när Carly Fiorina försökte bli president:
In the interview with Rolling Stone, Trump took a tone of "disgust" describing Fiorina's appearance during a television interview.

"Look at that face," he said, according to Rolling Stone. "Would anyone vote for that?"

"Can you imagine that, the face of our next president?"
he added.

It's far from the first time Trump has made inflammatory remarks during his three-month-long presidential campaign — especially regarding women.
http://www.businessinsider.com/donald-trump-carly-fiorina-face-insult-2015-9?r=US&IR=T&IR=T
^^ Detta är som sagt självklarheter, och Trump förstår dessa självklarheter som ni AfS-väljare tydligen inte förstår: utseende är viktigt om du ska leda ett land, och Trump totalt släckte ner Fiorina's politiska karriär genom att klockrent, kort och koncist, påpeka det alla tänkte: hon är för ful för att bli USA:s president. Allt hänger såklart inte på en politikers utseende, men Carly Fiorina är verkligen skitful. Kasselstrand är självklart inte lika ful som Carly Fiorina, men han ser verkligen inte tillräckligt bra ut för att uppnå de ändå ganska ambitiösa mål som AfS har lagt fram. Hahne ser bättre ut än Kasselstrand så sett, men han verkar vara lite blygare än Kasselstrand. Jimmie Åkesson är inte heller någon supermodell, men till skillnad från Kasselstrand ser han faktiskt tillräckligt bra ut för att bli en framgångsrik politiker.

Dessa självklarheter uttrycktes ganska perfekt av Minne Riperton, i en av hennes låtar:
Lovin' you is easy 'cause you're beautiful
Makin' love with you is all I wanna do
Lovin' you is more than just a dream come true
And everything that I do is out of lovin' you
^^ Har en vacker politiker enklare för att bli folkkär än en ful politiker?

Jag menar också att det inte heller är en slump att Afrobladet valde just den här bilden på Kasselstrand, titta på den igen:

https://imgs.aftonbladet-cdn.se/v2/images/2498b152-6343-43ce-90e0-a7301ce1aaf6?fit=crop&h=757&w=1100&fb8ef263
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/MgbpLo/riksdagsforvaltningen-vill-fa-bort-afs-film

^^ Afrobladet kunde ha valt vilken annan bild som helst på Kasselstrand, där han ser betydligt bättre och normalare ut. De valde just den bilden, eftersom han ser ut som en dåre där. Med detta försöker Afrobladet påverka opinionen bland vanligt folk genom att tänka, "rösta inte på det här dårpartiet". Hade det varit lika lätt för Afrobladet att sända ut sådana subtila signaler, ifall Kasselstrand var en solklar tia rent utseendemässigt? Jag tror inte det.

Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
1000 * 4 189 = 4 189 000 = 69% av de giltiga rösterna 2014. Svårt att inte utropa dem till valets vinnare i det hypotetiska scenariot.

Vad gäller AfS så har de många problem, men Kasselstrands utseende är inte ett av dem. Möjligen kan man ifrågasätta hans beslut att anlägga skägg under valåret. Ingen är till sin fördel i skäggstubb.

Detta sagt så delar jag din bedömning av deras chanser i årets val. Max 0,5% skrev jag tidigare i tråden.
Är du autist? Uttrycket "tusen gånger" är inte ett bokstavligt statement. Det betyder bara "ganska mycket".

Ja, 0.5% känns ganska rimligt. Givetvis hade det gått mycket bättre för AfS om inte SD fanns.

Citat:
Ursprungligen postat av Wkblade
Haha underbart att du valde just Trump som exempel i en diskussion om estetik hos politiker. Anser du alltså att Trumps sönderfönade, gulblekta och allmänt fula kalufs bidrog ö.h.t. till hans vinst? Ser man normalvettig ut och har en vanlig frisyr (i vilken kategori Kasselstrand definitivt platsar) vill jag påstå att helt andra faktorer spelar in för politisk framgång.
Trump ser inte bra ut idag, men ärligt talat ser han faktiskt fortfarande bättre ut än Kasselstrand. Och nej, det beror inte på håret.

Citat:
Ursprungligen postat av Expohunter
Never go full Arnstad...

Jag hoppas du trollar med oss aprillo. Annars vet jag faktiskt inte vad jag ska svara.

Hur mycket hår hade Reinfeldt när han blev statsminister?
Jag trollar faktiskt inte. Jag är helt seriös när jag säger att utseende är i grund och botten vad rasism/rasmedvetenhet handlar om, mer än något annat. Eller menar du att M_A_R trollade och härmade Arnstad, när han skrev detta för exakt 15 år sedan?

Citat:
Ursprungligen postat av M_A_R
Därför att framför allt mongoloida asiater är i genomsnitt intelligentare än vita. De har också ett bildligt skriftspråk som ger en klar fördel vid matematiskt tänkande. Men vi vita är i gengäld ofta mer kreativa än asiater som ofta nöjer sig med att kopiera våra uppfinningar och köper upp våra patent, och skillnaden i intelligens är inte så stor. Dessutom är vi vita den vackraste rasen, och att rasblanda sig med små fula asiater skulle ge en estetisk snedvridning som jag personligen skulle uppfatta som oskön.. Jag är för VARIATION här i världen, alltså ÄKTA mångkultur, medan sådana som du tror att mångkultur är att blanda alla raser till en enda ras så att alla på jorden blir till ett enda folk samlat under en väst-inspirerad coca-cola-kultur.. jag är vit och jag vill att även mina barn och deras barn förblir det.. Det är bara genom ÄKTA mångkultur som vi kan få till stånd en utveckling här i världen.. rasblandarnas socialistiska önskedröm skulle däremot tvärtom resultera i fantasilöshet och stiltje..

Den estetiska komponenten är vad rasmedvetenhet handlar om mer än något annat, som sagt. Ni tror alltså på fullaste allvar att så många europeiska nationalistpartier hade velat slänga ut araber/negrer, om varenda arab och neger såg ut som gudar och gudinnor? Retorisk fråga förstås.

Och du missade tydligen första raden i det inlägget. Det spelar ingen roll att Reinfeldt eller Göran Persson hade flint; deras ideologier anses inte vara "elaka" av allmänheten, men AfS vill slänga ut folk som inte uppfyller etniska krav ("elak" politik), och då kommer minsta lilla skönhetsfläck eller andra personliga brister bland AfS:s politiker att klankas ned på förr eller senare, om nu AfS skulle lyckas bli stora. Du vet, ungefär som att SD-politiker ofta framställs som kriminella av mainstreammedia.

Det är möjligt att svenskar är mindre utseendefixerade än amerikaner, men att en politikers utseende skulle vara totalt irrelevant och att folk bara går på retorik, kompetens, partiprogram osv, om ni tror att det är så det fungerar, ja då har ni verkligent inte förstått hur man vinner demokratiska val.

Citat:
Ursprungligen postat av Condottieri
Vem bryr sig om den slöa, hjärntvättade "allmänheten"? Valet står mellan idealism (AfS) och realism (SD). Naturligtvis kan en röst på de förstnämnda visa sig vara realistiskt missräknad, men än sen? Är svenska folket korrupt (vilket mycket tyvärr tyder på) gör de sig ändå inte förtjänta av en framtid.
Jag bryr mig givetvis inte om vad mainstreamtänkare tycker och tänker, eller hur de resonerar osv. Vanligt folk är liksom ganska efterblivna. Men nu försöker AfS komma någonstans i det här valet, och då får de väl helt enkelt försöka snygga till sig lite som parti. Du kan liksom bara komma så långt genom att självaggrandisera din utbildning.
Citera
2018-07-04, 15:26
  #12717
Medlem
tclaessons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rikskanslern
Verkligen. Oavsett orsaken till hemsidans bortavaro är det väldigt svagt att låta det hända. Hemsidan borde vara navet i den digitala verksamheten, i alla fall om man vill attrahera folk som inte frekventerar facebook och twitter. Att den ligger nere dygnsvis mitt under Almedalen, då folk ska bombarderas med AfS budskap, intressera sig, läsa partiets material och förhoppningsvis beställa valsedlar är både strategiskt illa och en PR-mässig förlust.
Ja det är faktiskt riktigt dåligt. Fine om hemsidan hade legat nere en eftermiddag eller så men nu ha det gått över ett dygn sedan den togs ner, mitt under brinnande valrörelse och bara någon dag efter att man ordnade så att det går att beställa valsedlar. Hoppas att den kommer upp snart och att de ser till att fixa backup till framtiden. Partiet består ju till stor del av unga välutbildade personer så det är märkligt att det tekniska har varit så dåligt skött.

Kul att AfS körde böneutropet idag! Verkar ha varit mycket folk där idag också eftersom att Kasslern kommenterade det under sitt tal.
Citera
2018-07-04, 15:30
  #12718
Bannlyst
Förstår ni inte att det är superviktigt att få in AFS i riksdagen då det skulle förflytta/tillintetgöra åsiktskorridoren och flytta hela diskussionen långt mer åt höger. Ulf Kristersson och Jan Björklund skulle då helt plötsligt inte ha några problem med att samarbeta med Sverigedemokraterna eftersom de inte längre skulle ses som kontroversiella. Alla PK-partierna skulle istället börja hata AFS, och det skulle inte AFS ha några problem med då de bara skulle hata tillbaka(fast med mycket bättre argument). Därför är det superviktigt att de kommer in i riksdagen. RÖSTA AFS!!!
Citera
2018-07-04, 15:37
  #12719
Medlem
tclaessons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Har AfS fått runt 2% i någon annan opinionsundersökning? Att partiet fick det av YouGov i samband med lanseringen kan mycket väl vara en temporär effekt som beror på hype, men att intresset kanske avtar efter några månader.
Inget opinionsinstitut har mig veterligen varken särredovisat eller kommenterat AfS sedan dess så det är svårt att säga. Men övriga har ju legat ganska stabilt så AfS bör väl ha legat kvar där. Tvivlar på att t.ex. det energilösa partiet MED eller PP ökat.
Citera
2018-07-04, 15:37
  #12720
Medlem
Arbetarbroders avatar
Är det någon som har koll var AfS står i Palestinafrågan?
Sverigedemokraterna är ju Pro-Sionistiska på alla sätt, men vill minnas att Kasselstrand hade en mer normal syn.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in