2018-06-21, 00:46
  #133
Medlem
Vivaruss avatar
För varje år gör de allt för att begränsa nätet, bit för bit kryper de närmare det slutgiltiga målet. Ett litet steg, är fortfarande ett steg i "rätt" håll.. Sverige är ett praktexempel på "the boiling frog". Vet man inte vad jag talar om, är man troligtvis för lurad för att förstå vad som sker, sakta men säkert får de sin vilja igenom. Folk tröttnar ( blir för mycket ), eller deras brist på engagemang i frågorna slutar med att befolkningen, men också individen, förlorar makt och frihet.
Citera
2018-06-21, 00:46
  #134
Medlem
Vivaruss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xanaxe
Så vi ska alltså ha ännu mer censur, övervakning och hotad yttrandefrihet? Någon gång måste väl åsiktsmonopolet ta slut?

Inte förrän du är beredd att leva och dö för din rätt att överleva.
Citera
2018-06-21, 06:54
  #135
Medlem
trigganiggas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orden
Varför ljuger du? Det var rätt jämt i omröstningarna.

Du tänker säkert att du vinner på att ljuga, men varför behöver du lögnen för att ha något att komma med?

Om alla politiker är eniga om en fråga kommer de ändå inte komma överens om detaljerna. Istället drar de frågan till sin yttersta spets och lägger fram ett förslag som endast kan vinnas med en knapp majoritet.

Politikerna är enligt min mening eniga om att staten bör reglera vad som får skrivas, publiceras, produceras, spridas, yttras etc.

Detta förslag är så pass auktoritärt att man tycker att det borde vara en "deal breaker" för EU medlemskap. Så varför ser vi inte politiker samla folket bakom sig och fightas med näbbar och klor? Jo, för att de i stort sett håller med. De hade velat se ett något annorlunda förslag, men kommer inte fortsätta tjafsa emot om de förlorar den här omröstningen.

Tag SD t ex som är för att public service skall finansieras med skatter. Trots det kommer de rösta emot det nya förslaget om TV licens, därför att de vill ändra någon paragraf här och där.

Med det sagt var inlägget menat som satir. Jag borde kanske ha skrivit det.
Citera
2018-06-21, 08:14
  #136
Medlem
Ja, ni. En ledsam dag för alla som brukar internet. Hur som haver; detta är ännu en anledning till att gå ur EU. Jag som aldrig sett SD som ett parti för mig (då jag är varesig höger eller konservativ/socialist) - men nu när de kommit ut som öppet kritiska mot Public Service, när de hela tiden dominerat invandringspolitiken - och nu även säger att de INTE stödjer denna röst om internetcensur från EU... ja... det känns nog nästan ta mig fasen oundvikligt att rösta på SD i valet.

Och ja, de vill lämna EU.
Citera
2018-06-21, 09:16
  #137
Medlem
Tror precis som detta, fast värre.
Citat:
Ursprungligen postat av Chenille
Så nästa gång DN publicerar blatanta lögner, och blir påkomna, som den berömda Sandvikenartikeln, kan dom bara hävda absolut upphovsrätt och filtrera alla citat från artkeln och alla länkar till artkeln på alla stora hemsidor.


Jag tror att detta är döden för alternativmedia.
Denna artikel (senaste artikeln på fria tider) skulle som jag förstår bryta mot lagen i och med att den citerar och länkar till metro.

Gissar på att det finns tre resultat av denna lag (inom media)

1. MSM sluter ihop sig och tillåter endast likasinnade att länka och citera bland varandra = Alternativmedia dör

2. Ingen låter någon länka och citera = Alternativmedia dör

3. Alla låter alla länka och citera = Värdelös lag
Citera
2018-06-21, 09:33
  #138
Medlem
fitz-humes avatar
Förslaget har inte gått till beslut ännu och det kan ske justeringar innan beslut tas. Vidare finns oklarheter som kan göra lagen tandlös (lyckligtvis!). Alla Swexit-ivrare i tråden bör ha i åtanke att våra svenska politiker ju har röstat igenom ipred t ex. Så... att lämna EU är i sig ingen lösning utan det man bör göra är att gå in i debatt, informera, protestera, demonstrera. Här finns både EU-anhängare och EU-motståndare som har samma åsikt i denna fråga.
Citera
2018-06-21, 09:37
  #139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grovport
Enligt DN hade Sverige ställt sig bakom förslaget redan innan EU beslut:
"Sverige har redan ställt sig bakom ministerrådets förslag till artikel 13. DN har sökt ansvarigt statsråd Heléne Fritzon, som inte kan ställa upp på en intervju. "
https://www.dn.se/kultur-noje/omstridd-odesfraga-om-upphovsratt-i-eu/

Så då hade väl resultatet blivit detsamma om vi inte varit med i EU.
Ja, svenskar är ganska korkade som tror att det är EU som vill införa diktatur i Sverige när det i själva är svenska politiker som vill införa diktatur i resten av EU.

Tidigare exempel är Thomas Bodström som talade sig varm för massövervakning i EU. Erik Ullenhag ville göra invandrartäta områden till skatteparadis, men stoppades av EU: (FB) EU stoppar landsfaderns planer på sk nystartszoner

Hade Sverige stått utanför EU hade svenska politiker kunnat öka invandringen ännu mera men avsaknaden av gränskontroller gör att andra EU-länder inte tolererar hur mycket som helst.
Citera
2018-06-21, 10:19
  #140
Medlem
Fojoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kosto
Ni som talar om "filter", "VPN" och yttrandefrihet har missuppfattat detta.

Detta är lagar som skall skydda upphovsrätten. Man skall alltså inte få lägga upp andras material hur som helst och länkar till nyhetssajter måste man betala en licensavgift för att få lägga upp.

Ingen behöver något filter eller VPN för detta. Det som menas med filter är exempelvis Facebook som inte har folk så det räcker att undersöka alla inlägg snabbt nog, de måste använda speciella filter som tar bort olagligt. Man kan också kalla filtren för bot. Vad skall man med VPN till i denna fråga? Det hjälper inte alls för om länkar, bilder och video tas bort ser inte de med VPN det heller.

De som mest drabbas av detta är alltså de som använder länkar till nyhetssajter och deras bilder/klipp. Det handlar mestadels om Facebook och sökmotortjänster men också enskilda bloggar som nästan helt bygger sina inlägg på tidningars reportage. Flashback kan också drabbas hårt. Det blir alltså till att gå igenom 60 miljoner inlägg efter länkar till nyhetssajter.

Men, det gäller bara om lagarna är skrivna så att de kör över inhemska lagar i samma frågor. Vi har i Sverige något som heter citaträtten. Det ger alla i Sverige rätt att citera ur media om man uppger varifrån citatet kommer, som med en länk. Det är idag helt lagligt och kan vara det i framtiden också.
Länkar till media ökar dessutom deras besöksantal så jag tror inte media vill att vi slutar länka. Om lagen går igenom tror jag att flera media kommer att skriva att de inte vidtar några åtgärder mot dem som länkar eller citerar.

Allt detta förutsatt att det genomförs vilket jag inte tror det kommer att göras.

Politikeräckel är ju överlägset positiva till skiten. I Sverige är det bara MP och SD som är helt emot den.

Det enda som kan lösa det här vidriga, och få bort alla vidriga politiker, är att på allvar starta ett inbördeskrig.
Citera
2018-06-21, 10:34
  #141
Medlem
SaraFrees avatar
Helt sanslöst att detta inte debatterats i svensk media mer... än nu när det är försent
Citera
2018-06-21, 10:57
  #142
Medlem
The evil empire strikes again and again.
Detta är själva grundidén som uttalades av Monet och gänget, man ska plocka bit för bit till det tusenåriga riket, var del för sig ska se marginell och ofarlig ut så ingen märker att de blir rånade på sin suveräna nation. Detta är inget som vi i godan ro kan se som något som kommer att ske i framtiden, till mycket har det redan skett.
Citera
2018-06-21, 11:39
  #143
Medlem
Dvs fler narcissistiska opportunister än folkets företrädare i parlamentet.
Citera
2018-06-21, 11:52
  #144
Avslutad
När politiker tar dumma beslut så säger folket ifrån, att SD snart är över 20% är inget konstigt. Politikerna hatar vanliga svenskar som jobbar och försöker göra allt för att tysta deras röster på nätet. Jag är övertygad att om 25år finns inte internet som det är idag, alla anonyma internet forum kommer vara borta och filtrerade av internetoperatörerna då man tvingas till detta. Tror även Facebook och Google kan tvingas stänga ner i EU så småningom. Politiker i EU och Sverige vill ha total kontroll över folkets åsikter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in