Citat:
Ursprungligen postat av
Lichtblick
Räknades det som ett "forumsproblem" när folk köpte och sålde knark/gör reklam för knarksidor över PM här på flashback?
Bara intressant att veta ifall det räknades som ett "problem" medans PM med hot eller sexuella förslag inte räknas som ett form av "problem".
"Problem" säger jag eftersom det är ett i-landsproblem.
Jo, eftersom sidan riskerar att bli nerstängd om man rättsligt kan bevisa att vi tillåter narkotikahandel här. Sen handlar det även om i vilken utsträckning saker och ting sker. Knarkhandel i PM är inga problem att bevisa att det har pågått, hot och trakasserier som det har talats om här har faktiskt ingen lyckats bevisa. "Slängt PM:n" och liknande heter det ju. Det är väldigt behändigt att komma med anklagelser utan bevis.
Nu säger jag inte att kvinnor aldrig får obehagliga PM, för det vet jag att dom får. Jag ställer mig bara frågande om det är i så stor utsträckning att det drabbar forumet eller om det bara drabbar såna som inte klarar av att folk säger elaka saker till dom.
Värt att ha i åtanke är ju även att forumet har högre i tak till vad "trakasserier" faktiskt innebär än vad gemene man förmodligen har. Även att det här är Flashback och här gäller Flashbacks regler. Hade vi velat att man inte fick skriva "obehagliga" saker så hade vi reglerat det. För länge sen. Nu vill vi istället att man skaffar sig lite skinn på näsan och inser att obehagliga ord är det enda som det är.
Citat:
Ursprungligen postat av
Buffymylove
Tja det beror på hur man ser på det. Jag menar att hot om våld generellt och hot om sexuellt våld härrör från lite olika platser och att det kan finnas olika motiv
Jo men på vilket sätt är det värre att få hot om våldtäkter än om brutala misshandlingar? Hint: det är det inte och om du tror det så är du en hycklande sexist.