Citat:
Ursprungligen postat av
putin4life
hur ser det ut med "belastningsregister-kollar" hos tier1 o 2?
förmodar att de är stenhårda och att minsta lilla förseelse gör att man stryks direkt från rekryteringsprocessen? - förmodar att det också görs rigorösa bakgrundskollar till internships på nämnda firmor? Har en ringa som ligger o spökar - förmodar att dem inte begär utdrag ur belastningsregistret utan gör externa kollar så man inte kan "fuska" med kuvertet.
Sry för dump men behöver veta.
Jag vet att åtminstone McK kräver uttdrag ur belastningsregistret.
Citat:
Ursprungligen postat av
meetthefockers
Att jobba som konsult sol nyexaminerade är egentligen ingen hit. Det är betydligt bättre att få fast jobb hos en kund. konsultjobb för nyexade handlar ju mer om att det är svårt att få jobb som nyexad utan erfarenhet. Min egen erfarenhet är att de flesta jobbar som konsulter i några år innan de får ett bra jobberbjudande hos en kund.
Det gäller säkert som resurskonsult eller om man håller på med IT men management consulting är en väldigt annorlunda bransch. Kommer man in på någon av de större firmorna har man en sstart på karriären som kan vara svår att komma över annars, samtidigt som det är ett stimulerande och kul yrke med en del cash och förmåner i.
Citat:
Ursprungligen postat av
affaren
Hur är BearingPoint jämfört med big4? Vet att BP ligger något över big4 i ingångslön, men hur är det med projekt, utvecklingsmöjligheter mm?
Ganska liknande. Man tjänar lite bättre men är det strategiprojekt du är ute efter bör du leta annorstädes. De har väldigt mycket offentlig sektor också.