2018-05-31, 21:03
  #4969
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Radarfwd
Ok han måste nästan ha planerat detta för han lämnat få spår
Tror fortfarande han åkte till HD och tvättade kläder och duschade efter brottet
Låt säga att han är mördaren och HD vet det vad får hon för straff då ?

Han behövde knappast åka till HD,hon bor mitt emot LW,några sekunder bort bara.
Citera
2018-05-31, 21:06
  #4970
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 18carat
Jo, det har du ju rätt i att det kan bli ganska långdraget och då tickar tusenlapparna ...

Fast de brukar granskas rätt nogahos domstolarna. Det är inte ovanligt att ersättningsanspråken jämkas nedåt. Man kan i viss mån välja någon som inte är listad på orten. Det är upp till det valda ombudet om hen vill ta uppdrag som offentlig försvarare.
Citera
2018-05-31, 21:07
  #4971
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Nej det är det inte. Men jag brukar ibland försöka tänka på fallen på ett omvänt sätt eftersom man lätt fastnar i sina egna fördomars hjulspår.

Att förutsätta att det är ett enkelt utbrott av elakhet från förövarens sida kan man ju inte göra, nej. Det förefaller ju troligt att han upplevt sig trängd. Men det är ju ingen ursäkt som så, men det kan ge omgivningen lite bättre förståelse. Om det sen skulle ge minsta strafflindring är en annan sak.
Citera
2018-05-31, 21:08
  #4972
Medlem
Champagneoclocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av crawly
Jepp, det lär han ha gjort. Advokaten ska ju föra hans talan och stå på hans sida.
Om den misstänkte inte har ett eget förslag utser rätten en offentlig försvarare.
Sedan finns vissa begränsningar, men det är lite beroende på vad för brott det handlar om och omständigheter i övrigt.
Rätten kan säga att de förordnar advokat NN, men staten står inte för spilltid och reskostnader om den misstänkte väljer en advokat från annan stad
Citera
2018-05-31, 21:11
  #4973
Medlem
Snor-Johans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av matematiker
Det här fallet är viktigt för allmänheten. I ett demokratiskt land, skall inte råda så mycket hysh hysh. Varför ville hon inte säga att om utredningen går framåt eller stampar?
Utredningstekniska skäl sulle hon nog själv säga. Ingår inte heller i hennes uppgifter att berätta om hur utredningen fortskrider. Hon har all rätt att inte kommentera det
__________________
Senast redigerad av Snor-Johan 2018-05-31 kl. 21:14.
Citera
2018-05-31, 21:13
  #4974
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Att förutsätta att det är ett enkelt utbrott av elakhet från förövarens sida kan man ju inte göra, nej. Det förefaller ju troligt att han upplevt sig trängd. Men det är ju ingen ursäkt som så, men det kan ge omgivningen lite bättre förståelse. Om det sen skulle ge minsta strafflindring är en annan sak.
Som man bäddar får man ligga liksom.
Citera
2018-05-31, 21:14
  #4975
Medlem
Champagneoclocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snor-Johan
Utredningstekniska skäl. Ingår inte i hennes uppgifter om hur utredningen fortskrider. Hon har all rätt att inte kommentera det
Det kallas förundersökningssekretess
Citera
2018-05-31, 21:15
  #4976
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Att förutsätta att det är ett enkelt utbrott av elakhet från förövarens sida kan man ju inte göra, nej. Det förefaller ju troligt att han upplevt sig trängd. Men det är ju ingen ursäkt som så, men det kan ge omgivningen lite bättre förståelse. Om det sen skulle ge minsta strafflindring är en annan sak.

Kanske inte. Men i fall där förövaren använt sig av ett socialt och/eller psykologiskt övertag i en relation på ett sätt som ansetts bryta ned offret för att styra och kontrollera denne så kan det ses som försvårande. Omvänt kan det kanske ses som förmildrande?
Men som sagt, vi vet inte mycket om relationen som sådan, om någon var mer drivande och om den ens fortsatte efter LWs sista anmälan.
Citera
2018-05-31, 21:21
  #4977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Nej, det är varken tillvägagångssättet eller brutaliteten som avgör, även om det kan påverka. Dråp är mord med förmildrande omständigheter. Mannen som dömdes för att ha dödat Vatchareeya Bangsuan i Boden 2013 dömdes för dråp, hans person var förmildrande omständighet.

Förr skilde man på mord och dråp mera utifrån om det var planerat eller "i hastigt mod". Nu lägger man in flera saker, men den bedömningen finns fortfarande med, planerat eller inte, men det stämmer att brutalitet, hat och mycket vrede mm också räknas in.
Citera
2018-05-31, 21:32
  #4978
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 18carat
Det är lång kö på NFC. Dna-tester gör man inte på 5 minuter heller. De inväntar svar på prover, enligt polisen.
Ja det får ta den tid det tar.
Citera
2018-05-31, 21:39
  #4979
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Radarfwd
Om SD utfört mordet gick han väl till HD och duschade och tvättade kläder
De borde verkligen spärrat av hos henne

Tänkte först att han var hos henne INNAN mordet. Huset ligger närmare BO och det är utsikt över BO:s hus därifrån. Han kan ha sett BO stå utanför dörren och prata i telefon (hon hade pratat i telefon 23.30 enligt tidiga uppgifter om försvinnandet). Han passade på då. Med kniv i ryggen tvingar han henne att gå med honom bakom planket. Strax efter 23.30 börjar skriken höras. MEN då kunde ju HD tittat ut genom fönstret och sett vad som pågick.
Gick han till henne efteråt för att tvätta sig själv och kläderna? Inte heller så troligt. Om de ska lappa ihop relationen och åka utomlands vill han då visa henne att han just mördat någon?
Troligare att han gick hem till sig. Ligger närmare fyndplatsen och det är mindre risk att bli sedd.

Svårigheten är att förstå hur första kontakten sker. Törs hon gå ut om hon vet att det är han som står där ute? Eller stod dörren öppen och han gick in? Nästa svårighet att förstå är hur han fick henne till fyndplatsen/ev. = brottsplatsen. Visserligen sent men risk att bli upptäckt när han går gatan fram med henne.

Det där med hennes Mystery Catch kan ju ha varit en möjlighet att locka ut henne. En av ledtrådarna kan ha varit vid fyndplatsen. Hon ska tydligen ha en "låda" som är tillräckligt nära för att kunna ha ledtrådar där. Han kan ha messat att den inte är i ordning och behövde åtgärdas. Men varför går hon då ut mitt i paketinslagningen?

Både att få ut/eller gå in till/ BO, att få med BO död eller levande till fyndplatsen är inte helt enkelt att få ihop. Däremot har MGM lätt att ta sig till sitt hus efter det hela. Bara om han inte var synligt blodig, eller HD sov kan han ha tvättat sig och kläderna där.
Citera
2018-05-31, 21:43
  #4980
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sh.Holmes
Det var inget officellt kontaktförbud vad jag vet utan endast blockering på sociala medier, LW hade tydligt sagt åt SD att inte kontakta henne på något vis

Kontaktförbud? Man får ha ena benet i graven för att få det. SD blev inte fälld för misshandeln, inte fälld för stalking heller, fanns ingen grund för kontaktförbud. Det ska väldigt mycket till för det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in