Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Ge min nummret på inlägget som har den studien om säger att kvinnor slår först då, eller länka den själv.
Så du valde att inte svara på några frågor den här gången heller...
Vill du hitta uppgiften så finns den i länkarna på Sahlgrenskas sida, minns inte vilken och jag orkar inte plöja igenom dom för att hitta något du ändå kommer att vägra att diskutera eller svara på frågor om.
Men detta är inget nytt, norska psykologen Hilde Pape tog upp detta efter en studie redan 2003, det finns även äldre studier än så från USA som visar samma sak.
Hittade inte hennes studie när jag gjorde en snabb sökning, du kan testa att söka själv...eller hålla tillgodo med en artikel om den från Aftonbladet.
https://www.aftonbladet.se/wendela/article10394127.ab
Citat:
Örfilar, knuffar, sparkar och slag.
När orden tryter tar kvinnan till våld.
Citat:
Kvinnor är fysiskt aggressiva oftare än män. Och män blir oftare utsatta för våld.
Studien av våld och kränkningar i parförhållanden har väckt stor uppmärksamhet. Tidigare forskning från USA visar liknande resultat, men undersökningen är den första i sitt slag i Skandinavien.
- Det vi talar om är kärlekspar som grälar och slåss. Inte misshandel, inte kvinnomisshandel och inte mansmisshandel heller, säger forskaren Hilde Pape vid Nova, Norska institutet för forskning om uppväxt, välfärd och åldrande.
Citat:
Men vid utövandet av "mildare" våld som örfilar, sparkar och slag - då använder kvinnor fysisk makt i minst lika hög grad som män, säger hon.
Citat:
Hilde Pape tror att feminismen bidragit till att skapa stereotypa föreställningar om kvinnor och män, även om man egentligen velat bryta ner dem.
- Kvinnor framställs som offer. Men om vi ser på mindre allvarliga former av våld är den föreställningen inte riktig.
Citat:
Sverker Wadstein är familjerådgivare i Norrköping och träffar ständigt par som har problem i sin relation. Han blir inte särskilt upprörd över studiens resultat.
- Första tanken är att kvinnan blivit så förbannad att orden inte räcker till, och då slår hon, säger han.
Om våldet har som syfte att skada så tycker han naturligtvis att det är allvarligt, och destruktivt. Men Sverker Wadstein tror att det handlar om ett dåligt sätt att kommunicera snarare än att kvinnan som lappar till sin partner utövar makt.
Nu svarar du ju på vilka frågor du vill men skulle du kunna svara på vad du tycker är viktigast?
Är det viktigare att utmåla kvinnor som offer i alla lägen än att föra en vuxen debatt och diskutera konstaterad fakta och orsaken till att våldet ser ut som det gör?
Är könskriget viktigare för dig än att antalet misshandelsfall och mord kanske minskar?