Citat:
Ursprungligen postat av
Lakitu
Day one sales ska inte förväxlas med mainstream success. 4000 kr för en tvspelskonsol är för mycket för gemene konsument. 3000 kr eller max 3500 kr är det pris som behövs. Enligt denna länken har PS4 ökat i försäljning varje år, i takt med att fler spel släppts och priset sjunkit;
https://www.gamespot.com/forums/system-wars-314159282/sales-per-year-for-ps4-switch-and-xbox-one-33423602/
Din idé om att släppa PS5 PRO samtidigt är väldigt intressant och det skulle inte förvåna mig om så blir fallet. One-size-fits-all fungerar inte speciellt bra, ens på konsolmarknaden. Jag skulle dock ändå säga att det är osannolikt att standard PS5 blir svagare än Xbox One X eller dyrare än 3500 kr (första året kanske den kostar 4000 kr), och därför måste de nog vänta till 2020.
Håller inte riktigt med att 4000 är för mycket för konsumenterna eftersom att den som sagt sålde som smör så fort man kunde börja förhandsboka och även ett bra tag efter release. PS3an däremot kan jag hålla med om att den kostade för mycket för gemene konsument då den gick för 6000kr.
Vore otroligt dumt av Sony om PS5an inte har bättre specs än Xbox One X. Jag tror inte att det räcker med att den ens är liiite bättre, utan den måste vara klart bättre, annars kan det inte ens räknas som next gen och det skulle ta hus i helvete bland PS spelarbasen. Tror även att en stor del skulle hoppa över till Xbox-sidan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kbhmn
Det har ju varit en del snack om att Sony och Microsoft vill gå ifrån regelbundna tydliga generationsväxlingar. Nintendo har ju 3DS under många och och var tvungna till att skynda ut switch med tanke på vilket misslyckade Wii U blev. Tror snarare att det blir PS4 PRO 2 den närmaste tiden och prissänkningar i det övriga sortimentet.
I och med att Microsoft har pratat om att man ska kunna spela sina Xbox-spel på datorn tror Sony måste fortsätta hårt med PS4 nu med bra releases. Gissar på PS5 2020.
Bästa sättet att mjölka konsumenterna på pengar. De plockar ihop konsoler med ganska små uppgraderingar istället för att pumpa in ny teknik som skulle kosta mycket, mycket mer. Jag tror dock att det inte är en så bra idé eftersom det helt enkelt inte kommer finnas någon anledning att köpa en ny konsol gång på gång om man redan har köpt en. En PS4 Ultra Pro 2 kommer aldrig sälja lika bra som en next gen PS5.
Citat:
Ursprungligen postat av
DaddyD2
Allt handlar om att hänga med utvecklingen. Gamla PS4:an från 2013 är uråldig och PS4 Pro kom för snart 2 år sedan och var redan då lite utdaterad. I år kommer ray tracing att göra sin stora och efterlängtade debut, vilket möjliggör mer realistisk grafik och lär dominera E3-mässan. Sony kommer inte vilja halka efter här, så en PS5 kan redan komma i slutet av året. Faktum är att mycket pekar på det. AMD lanserar Navi senare i år, vilket ryktas vara vad som kommer sitta i PS5. Och stämmer ryktet så blir den ungefär dubbelt så kraftfull som One X.
Sen har det även skrivits om att utvecklare har fått dev kits för PS5an. Release är närmare än vad vi tror.