Citat:
Ursprungligen postat av
Xuno
5000 000 000kr (5 miljarder kronor) till ensamkommande medans allt fler svenska fattiga pensionärer blir hemlösa och tvingas leva på gatan.
Den 9/9 kan man rösta på om man tycker det är okej eller om man vill ha en förändring.
"SVT har under två nätter följt hemlösa pensionärer i Stockholm, som inte får pensionen att räcka till.
73-åriga ”Astrid” spenderar nätterna på nattöppna hamburgerrestauranger. 67-årige Martin blev hemlös efter en separation och kollektivtrafiken har blivit hans hem. Många av de hemlösa pensionärerna är missnöjda med hur bostads- och integrationspolitiken förts de senaste åren. Snart är det val och flera av de hemlösa vi har träffat berättar att de ska rösta på Sverigedemokraterna för första gången."
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/sa-har-lever-stockholms-hemlosa-pensionarer
Jag såg det inslaget från SVT Stockholm och det gjorde mig extremt upprörd. Våra äldre som har byggt upp detta s.k "välfärdssamhälle", arbtetat och betalat skatt under majoriten av sina liv, det är en förbannad skam att de behandlas på detta sätt och på sin ålders höst dessutom, fyfan!!!
Afghanerna har tydligen en stark lobbyverksamhet och är organiserade, de demonstrerar på gator och torg så fort de inte får som de vill. Ska man ta emot "riktiga" flyktingar, fokusera då på människor från Syrien, mitt i ett brinnande krig. Det är inte krig I Afghanistan, många av de" ensamkommande" är uppväxta i Iran (inget krig där heller), de är inte flyktingar utan ekonomiska migranter.
Våra pensionärer och äldre hemlösa behöver en stark intresseorganisation som kan ta till vara deras intressen. Men det kan vara svårt, de är hemlösa, har ingen energi att organisera sig då deras dagar går ut på att överleva dygnets alla timmar. Sittandes på T-bana och bussar för att undkomma den isande nattkylan, försöka skydda sig mot tjuvar som tar mobiltelefoner eller rånar människor den dagen de fått sin pension insatt på sina konton...
De afghanska "barnen" vandrar runt med Iphones, senaste mode, bor i fina lägenheter eller andra boenden med nya TV-apparater, gaming konsoler, internet med WiFi, etc. Det är så jävla orättvist att man knappt tror att det är sant. Det sägs att svaga grupper ställs mot varandra, det stämmer INTE, den svaga gruppen här, är de hemlösa pensinärerna..
Detta är inte humant i ett rikt land som Sverige, att de människor som byggt upp vårt "välfärdssamhälle", ställs på bar backe,blir hemlösa. Fy skäms alla politiska partier.