Citat:
Ursprungligen postat av
Timberhulk
Hej alla!
Jag har lite frågor.
Har blivit dömd till 9 månader för narkotikabrott (enbart eget bruk). Hovrätten har fastställt Tingsrättens dom. Vi ska göra ett sista försök om prövning i HD med jag tror att det är lönlöst. Där har vi nu ca 2-3 veckor på oss att skriva en överklagan.
Nu till frågorna...
1. Om HD väljer att inte pröva mig; hur snabbt sitter jag i finkan efter jag fått deras beslut?
2. Vilken klass eller sorts fängelse är det troligt att jag hamnar på?
3. Hur snabbt kan man få permissioner? (Jag kommer endast besöka min dotter vid dessa tillfällen).
4. Kan jag få ta med mig en gitarr in på anstalten?
5. Kan soc betala för min lgh så jag slipper hålla på med hyresgäster innan?
6. Om jag sitter av 2/3 alltså 6 månader av straffet; kommer jag behöva springa hos frivården de resterande 3 månaderna?
7. Hur mycket får man träna inne på anstalten?
Det här är frågorna jag kommer på först. Hoppas ni kan hjälpa mig.
Edit: Jag är för övrigt helt ostraffad sen tidigare med ett fullt fungerande liv och har alltid haft det ifall det skulle påverka era svar. Dvs jag har jobbat heltid hela mitt liv. Kriminalvården bedömer det ej troligt att jag ska återfalla i något brott.
/T
Hej!
De flesta av dina frågor hittar du svar på på Kriminalvårdens hemsida
www.kriminalvarden.se, så titta gärna in där och leta. Men så här ser det ut i alla fall:
1. Såvitt jag har förstått tar det 1-3 månader mellan dom och inställelse.
2. Med tanke på din ostraffade bakgrund och relativt lindrigt straff så blir det högst troligt öppen anstalt.
3. Kvalifikationstiden för permission är en fjärdedel av straffet, dvs i ditt fall drygt 2 månader. Två månader är också det minsta man måste avtjäna innan permission.
4. Vad du får ta med dig beror nog lite på var du hamnar. Bäst att höra direkt med anstalten när du fått din placering.
5. Nej, varför skulle soc betala för hyran av din lägenhet? Det är ju du själv som har försatt dig i denna situation. Men återigen, hör med din kommuns socialtjänst så slipper du gissa.
6. Jag tror att det är helt upp till Frivården. Jag kan tänka mig att en narkotikadom betyder att du nog behöver besöka dem lite då och då. Du är ju egentligen fortfarande under deras övervakning som villkorligt frigiven.
7. De flesta anstalter har gym så om du vill träna så går det förstås bra, men bara under din "lediga" tid. Hamnar du på öppen anstalt så kanske du kan ta löprundor på anstaltsområdet, men förstås också utanför arbetstid. Här kan du ju också kolla direkt med den anstalt du kommer att hamna på.
Hoppas det går bra för dig och att det här blir din första och sista tid i fängelset.