Citat:
Ursprungligen postat av
Lao Tzu
Om han är en mördare och inte en otursförföljd griftefridskränkare måste han givetvis dömas till vård. Om han av vårdslöshet orsakat hennes död ska han dömas för vållande till annans död. Men han är som sagt inte dömd. Vi vet bara vad åklagaren påstår. Och PMs advokat håller inte med åklagarens beskrivning. Åsikt mot åsikt. Expressen skriverOm han är det så är det inte olagligt så länge han inte begår brott som har med det att göra.
Men
"Stor empati för andra". Bah!!! Varken du, Lorc och en hel del andra som har dålig kunskap i psykologi vet inte alls hur en psykopat fungerar, när ni resonerar på det sättet. Det finns flera ofta lättlästa länkar i tråden där man kan skaffa sig kunskap. Alltså sånt som är vetenskapligt bevisat och klarlagt av personer som arbetat med såna som PM under ett helt yrkesliv.
Att vara faktaresistent betyder att man aldrig tror på annat än det man själv "anser" vara rätt. Det är en farlig utveckling att folk tror på fake news, sig själv i 1a hand och på bevisade fakta.
Det är utrett att PM är bland annat narcissist och psykopat. Försök skaffa lite kunskap i ämnet och återkom i frågan när du har skaffat dig just det = kunskap i ämnet.