Citat:
Ursprungligen postat av
N.Armstark
En länk till det aktuella reportaget skulle underlätta bedömningen av innehållet avsevärt. Annars hamnar bedömningen av trovärdigheten hos dig. Det skulle till exempel påverka om dom granskade skolorna var friskolor där både föräldrar och ägare har gemensam vinning av höga betyg och positivt manipulerade prov. Då har en enskild betygssättande lärare svårt att stå emot påtryckningar.
Det är svårt att se vinningen för skolan i Bjärred i det här aktuella fallet, tvärtom. Dessutom skulle det inte räcka att lura bara en betygssättande lärare utan alla professioner som är inblandade i elevhälsoarbetet.
Debatten i media och sociala medier som följde efter Mikael Holmqvists bok om Djursholm i allmänhet och lärarnas situation i synnerhet kan rimligtvis inte ha undgått någon med tillgång till media, såtillvida inte den personen själv gick i lågstadiet vid tidpunkten och Barnkanalen och Pokemonkort upptog all tid.
Har inte tid att gräva fram länkar till allt som skrevs och sändes i ämnet (finns tex anonyma intervjuer med lärare, debatter osv) , men i korthet om vad det handlade om;
https://www.aftonbladet.se/kultur/article20913400.ab
"allt annat måste lärarna motivera inför föräldrar som via mejl inte drar sig för att trumfa i att de är advokater.
Pressen från föräldrarna är ohygglig, både på barnen och lärarna (som också räknas till kategorin ”servicepersonalen”). ”På andra skolor är det oftast barnen som är problemet, här är det föräldrarna”, säger en lärare. När ett föräldramöte blev lite löst i kanterna, klev en förälder fram med orden ”Jag tar befälet!”.
En aktiv föräldrarförening dirigerar och troligen korrumperar genom att bland annat bjuda lärarna på lunch på fina Villa Pauli.
// En annan genväg är att få en dyslexi-diagnos. I Djursholm är inget skamligt, många framgångsrika eller bemärkta personer lider just av det. Gott så, men på Viktor Rydbergs Gymnasium är dyslektikerna anmärkningsvärt överrepresenterade. Det är skolan som sätter diagnosen, inte sällan under påtryckning från föräldrarna. Läs- och skrivsvårigheter ger nämligen möjlighet till muntlig examination, och är det nåt som de här barnen kan, så är det att snacka."
https://specialpedagogik.se/ingen-skam-vara-dysse-i-djursan/
"Ja, om du har ett barn som sackar efter i skolan och du söker en förklaring och vill ge barnet de fördelar som diagnosen ger. Varför inte gå till en mottagning där du med hundra procents säkerhet får det du är ute efter? Det går uppenbarligen att shoppa runt."