2018-03-24, 13:22
  #48733
Medlem
Dharmabums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Jag vet att hon hade rykte av sig att alltid komma för sent - eller i sista minut. Eller att hon inte började sina jobb i tid osv. Men det är inte "modernt". Det är bara ouppfostrat. Det är inte ok att komma för sent exempelvis och förutsätta att man fortfarande är välkommen.

Att bjuda hem folk och sen själv planera att vara borta mellan 19-22. Det är ouppfostrat hur mycket du än försöker göra det till charmigt, modernt, typiskt Kim eller något annat ursäktande.

Du försöker föra en social kod som du själv tycks vara hårt präglad på till ett sammanhang där den kanske inte hör hemma. Du vet inte tillräckligt mycket om situationen för att kunna uttala dig om ifall hon betett sig hänsynslöst eller inte. Hon gjorde kanske 5-6 längre reportage om året och levde på det. Ett möte som kan vara av grundläggande betydelse för en så pass betydelsefull text måste helt enkelt gå före en planerad social sammankomst om man kort varsel får möjligheten. Det är jävligt ouppfostrat av dig att skambelägga Kim för detta.
Citera
2018-03-24, 13:23
  #48734
Medlem
magiciadehexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Du ska få det på svenska, så blir det lättare för dig:

https://www.expressen.se/kvallsposten/mysteriet-kring-peter-madsens-kvinnomordsfilmer-i-jobbdatorn/

"Om Peter Madsen själv har laddat hem eller fört över filmerna till sin dator är okänt. Han nekar till kännedom om dem och säger att datorn har hanterats av andra personer också.

– Det kan mycket väl vara hans filmer, men man ska ha i bakhuvudet att han på andra arbetsplatser låtit andra personer hantera datorn. Själv är han absolut inget datageni, han är en sådan som skriver in saker i datorn och sedan inte kan hitta dem igen, säger Thomas Djursing."
Det där är rent skitsnack och ett försök till att skylla på andra. Du kanske minns vilka problem det blev när polisen skulle omhänderta hans datorer, han vägrade att lämna dessa ifrån sig.
Datorn innehöll starkt bevismaterial och först ljög han och sa att det var praktikanternas filmer.
Filmerna styrker hans intresse för tortyr och hans sexualsadistiska intresse och halshuggningar av kvinnor verkar vara ett genomgående tema i hans äckelfilmer.
Alla vet att Madsen själv fixat så filmerna hamnat i hans dator.
När några av hans filmer skulle visas under rättegången protesterade han högljutt, han blev riktigt förbannad och åberopade att filmerna är hans privata egendom.

Du kanske fattar att om Madsen kanske inte har koll på dokument i datorn så kan du ge dig fan på att han lärt sig det han behöver om det som intresserar honom och hur han kan säkra det från andra.
T.ex de egna porrfilmerna han spelat in, snuffmovies och andra våldsporr och tortyrfilmer.
Han lär sig allt han kan om det som intresserar honom, såklart.
Worddokument är boring - noll koll
Halshuggningar, sexualsadistisk tortyr, inte boring- full koll.

Förresten, var någonstans stod det om att Madsen inte vet hur man lösenordsskyddar en mapp?
Det var nämligen den frågan jag ställde, men fick inget svar.
Citera
2018-03-24, 13:24
  #48735
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Netwhistler
Yrade inte PM något om att dessa kan användas som jordspett under förhöret? Inte för att jag vet varför ubåten skulle behöva jordas, vid svetsarbeten?
Inte för att jordas som vid elarbeten utan för att förankras och hållas stilla på botten.
Citera
2018-03-24, 13:25
  #48736
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Tack för justering. Har du nån susning om första mordet på den gamla damen? Se fundering inlägg nyss till T34panzer.

Ja men avgörande i just detta fallet med den gamla damen, 73-åriga Edith Louise Andrup, blev den sammantagna värderingen av indicier:

1. Kopplingen till brottsplatsen via sin brors flyttfirma som han jobbat för och som utfört jobb åt damen. Ett skoavtryck hittades och kunde knytas till honom.
2. Obduktionen visade att Edith hade kvävs till döds mellan klocka 17-19 på kvällen. Experter slog fast att gasen först hade öppnas mellan klockan 6-9 på morgonen. Vid närmare granskning av hans alibi (syster/ex fru) för tiden för brottet var det svagt -höll inte/kunde ej styrkas var han befunnits sig dessa tillfällen
3. Ett erkännande av mordet till sin barndomsvän,Tommy Velbäk, som även han jobbat på samma flyttfirma.
4. Guldsmycken hade försvunnit från brottsplatsen och en hälare intyga att han köpt dessa av Amagermannen. Gravyr med hennes namn fanns med bland dessa.

Det som gjorde att han åkte fast först efter nästan 25 år av var en tappad kondom med sperma och offrets DNA. Av 70 män som kunde lokaliseras runt brottsplatsen på Amager vid tiden var han en som blev inkallad på förhör och DNA prov. Polisen kunde därefter DNA matcha honom till flertalet ouppklarade fall och han anhölls.

I december 2011 blev Amagermannen, Marcel Lychau Hansen, dömd för sex våldtäkter, 2 dråp samt försök till mordbrand till Danmarks hårdaste straff ”livstids fängelse” dvs att han tidigast kan bli villkorligt frigiven efter 15-16 år.

Intressant perspektiv är att han levde ett till synes vanligt familjeliv vid sidan av och erkände aldrig brotten utan har nekat hela tiden. Han var oskyldig och övertygad om att polisen manipulerat med hans DNA för att kunna fälla honom. Planen fullföljde han som bekant från fängelset när han bad sin son, i 8 separata brev med spermieansamlingar i avklippta fingrar från gummihanskar, överfalla nya offer och plantera ut hans spermier som bevis att han var oskyldigt dömd.
Citera
2018-03-24, 13:27
  #48737
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Ja, han borde ha vägrat henne att åka iväg med en vilt främmande man på det där sättet. En man med lite stake hade gjort det.
Var ingen vilt främmande man utan ett intervjuobjekt som dessutom var välkänd, skulle en manlig journalist vägrats av sin flickvän att ensam åka och intervjua någon ensam?
Citera
2018-03-24, 13:27
  #48738
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Jag förstår att du skojar..

Jag tror inte att Madsen ens ha träffat en s.k. "normalmänniska" under hela sin livstid..

Men Kim var inte heller rakt igenom god, icke-ego, SNÄLL - som DrSahlander & Co desperat försöker påvisa som ursäkt varför just HON drabbades av galningen.

Det var inte snällheten utan snarare dumheten ihopkopplat med egoismen som drabbade henne. Madsen vittrade en likasinnad. En som skulle lämna allt "för hans skull" eller snarare för sin egen skull. Hon var så kåt på att få en ensamrätts intervju med galningen att hon tappade omdömet helt.. Både när det gällde säkerheten, men även när det gäller etiketten.


Citat:
Ursprungligen postat av sno
Trams från din sida.

Fakta är att Kim bjöd sina vänner för att ta avsked inför sin vistelse i Kina. Men när hon väl fick ett erbjudande hon inte ville gå miste om - då var dessa vänner inte så viktiga längre.

Jag kan ana vad Magdalena Ribbing skulle säga om en värdinna som bjuder hem folk - för att sen sticka hemifrån själv med en förevändning att jobbet kallar..

Det är tvärtom inte seriöst att försöka skönmåla ett brottsoffer som om hon vore ett helgon. Lika lite som det är seriöst att tro blint på vad alla drogmissbrukare och psykfall till "karaktärsvittnen" hittar på.

Håller med här. Kim Wall har nu blivit inkarnationen av den Heliga Jungfrun i mångas fantasi...

Citat:
Ursprungligen postat av sno

Strippor, horor, verktyg som flög i luften, "konstnärer" som slogs om arbetsledarens uppmärksamhet, knarkare, missbrukare och en ledare som försvann så fort det vankades ett kjoltyg..

Jag skrattade till när jag läste det där... Om det inte hade slutat så tragiskt, så hade det varit farsartat, alltihop.



Citat:
Ursprungligen postat av sno
Jag förstår om en läkare får larm mitt i middagen och han är den enda specialisten som kan rädda ett liv. Då är det ok att lämna sällskapet man har bjudit hem till sig.

Men man kan ju inte först bjuda hem folk för sin egen skull (avskedsfest) för att sen prioritera jobbet gentemot sina gäster.

Hon skulle ha kunnat säga till Madsen att tyvärr passade det inte den kvällen, men väl morgonen därpå. Eller någon annan dag. Och om det inte passade Madsen - tuff luck. Sånt är livet. Men får inte allt jämt.

Någonstans måste man väl ändå visa respekt gentemot andra människor som har kanske ansträngt sig, tagit ledigt från jobbet, fixat barnvakt, tackat nej till något annat - bara för att kunna säga adjö till Kim. Som sen skiter i dem och åker iväg med Madsen istället.

Håller med, och därför tror jag också att det var något annat och starkare som drog. Och inte bara arbetstillfället.
__________________
Senast redigerad av Merwinna 2018-03-24 kl. 13:31.
Citera
2018-03-24, 13:30
  #48739
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Ja, han borde ha vägrat henne att åka iväg med en vilt främmande man på det där sättet. En man med lite stake hade gjort det.

Oj, då. Här händer det grejer i Merwinna-land. Pojkvännen seglar upp som mest ansvarig för Kim Walls död, tätt följd sv Kim Wall. Långt, långt därefter kommer den sadistiske lustmördaren själv.

Från en sak till en annan: Som någon tidigare påpekat i tråden så verkar ju dansken läckt sin lustar till höger pch vänster. Det har snackats om det perfekta brottet, darknet, fiskat efter snuffmovi- partners, våldsfantasi-sms till älskarinna, lätthittade sökningar på Internet, osv osv. Ond/ djupt störd klåpare och därtill tjötröv. Opraktisk kombination om man planerar att undkomma morddom.
Citera
2018-03-24, 13:30
  #48740
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Och du jämför alltså en svårt psykiskt störd människas beteende med en prisad och högtutbildad journalists etikett och beteendemönster.

Det är ju du som gör det. Hela tiden, och inte bara jämför utan likställer.
Citera
2018-03-24, 13:34
  #48741
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fårfällen
Oj, då. Här händer det grejer i Merwinna-land. Pojkvännen seglar upp som mest ansvarig för Kim Walls död, tätt följd sv Kim Wall. Långt, långt därefter kommer den sadistiske lustmördaren själv.

Från en sak till en annan: Som någon tidigare påpekat i tråden så verkar ju dansken läckt sin lustar till höger pch vänster. Det har snackats om det perfekta brottet, darknet, fiskat efter snuffmovi- partners, våldsfantasi-sms till älskarinna, lätthittade sökningar på Internet, osv osv. Ond/ djupt störd klåpare och därtill tjötröv. Opraktisk kombination om man planerar att undkomma morddom.

Jo, men detta kan man ju också tolka till hans fördel. De lustmördare vi känner till, har ju INTE läckt på det sättet, utan tvärtom hållit den sidan av sig dold för alla. Det KAN vara en olycklig slump alltsammans.
Citera
2018-03-24, 13:34
  #48742
Medlem
Betongbalettens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Jag är varken sårad eller förbannad. Jag påpekar bara fakta.

Ah, du sitter på fakta? Utmärkt. Då kan du redogöra för:
- hur stämningen var på festen
- vad reaktionen blev när Kim meddelade att hon skulle avvika
- om det var någon särskild person som blev förbannad över att Kim avvek?
Citera
2018-03-24, 13:34
  #48743
Medlem
Han hade ett bra liv.gled omkring i en ubåt..älskarinna .fru och katter...och så valde han denna väg...dåligt val
Citera
2018-03-24, 13:40
  #48744
Medlem
Betongbalettens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Jo, men detta kan man ju också tolka till hans fördel. De lustmördare vi känner till, har ju INTE läckt på det sättet, utan tvärtom hållit den sidan av sig dold för alla. Det KAN vara en olycklig slump alltsammans.

Återigen: vem stack Kim i underlivet medan hon fortfarande levde?

Och: var det inte du som skrek 'hata slumpen!' när det visade sig att Kim skrivit om folk som lekte vampyrer och BDSM-mässor?
Ska alla dessa saker som fullkomligt dränker PM i indicier däremot nonchaleras?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in