Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Det största problemet med deras program är att de vill skapa olika slags medborgare med olika rättigheter. Två exempel:
1. Bara personer som varit svenska medborgare i 18 år (sic) ska få ta hit nära anhöriga. Och dessutom vill de att det ska ta tio år att bli svensk medborgare för utomnordiska invandrare.
Hur har de tänkt här? En tysk som invandrar till Sverige ska alltså inte få ta hit fru och barn förrän efter 28 år i Sverige? Och en norrman efter 22 år? Inser det inte hur omänskligt folk kommer att tycka att det är?
2. De vill att svenska medborgare som inte klarar en språktest ska berövas sin rätt till socialförsäkringarna.
Visst, man kan kräva språktester för nya medborgare. Folkpartiet gjorde en gång i tiden det. Men att i efterhand beröva dem som redan fått svenskt medborgarskap sina rättigheter på grund av dåliga kunskaper i svenska är orimligt. Det finns invandrade medborgare som i högsta grad bidrar till det svenska samhället men fortfarande talar dålig svenska, särskilt inom sektorer där arbetsspråket är engelska.
Att skapa första och andra klassens medborgare leder till nationell splittring, inte den nationella gemenskap som AfS säger sig vilja ha.

Jag håller med. Om det du säger stämmer är det ju helkonstigt.
Det finns ju så mycket som behöver göras. Att börja sköta oss själva igen. Att utrikesministern sköter Sveriges relationer, senast var det Syrien hon snackade om. Avsluta tokinvandringen. Öppna upp för mer än en åsikt i media. Mer neutralt förhållande till stormakterna etc. (Själv är jag också mot mer slöseri på försvaret.) Sluta kriga i utlandet. Extremfeminismen tjänar också globaliseringens syften.
Skulle man vilja sabba för nationalister skulle man extremfokusera på invandringen med snudd på gränsande till "nasse-åtgärder". Det är ju nästan det de gör. OK, Kasselstrand och Hahne är nog inte mullvadar från expo, men märkligt är det, imho.
Om invandrarna inte klarar språktesten, skall de tigga då? Hur många omprövningar har de rätt till, etc etc. AfS kan bli ett lätt byte för MSM.