Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Att MP lyckats med sin tungan-på-vågen-politik beror ju på att de legat mellan blocken och kunnat förhandla med båda sidor. Precis som C gjorde på den tiden de hette bondeförbundet.
V har aldrig kunnat göra det. De har inte haft något att erbjuda borgarna. SD har haft möjligheten att driva en tungan-på-vågen-politik i vissa frågor, men har av strategiska skäl valt att i stället lägga sig platt för borgarna.
Vad gäller AfS, så tvivlar jag på att de skulle kunna driva en tungan-på-vågen-politik om de mot förmodan tar sig in i riksdagen. Det skulle väl vara i försvars- och utrikespolitiken då, där de sannolikt inte skulle vurma lika mycket för NATO-medlemskap och överstatlighet som borgarna, och därför möjligen stödja den försiktigare linje som S driver.
Men i ekonomiska frågor har jag fått intrycket av att de snarare står till höger om SD. Jag kan iofs ha fel, det finns ju inte så mycket underlag att gå på.
Vi får väl se på måndag var de egentligen står i olika frågor, och om det finns några förutsättningar för dem att driva en tungan-på-vågen-politik.
Fast den här typen av partier prioriterar väl invandringspolitiken, och där har ju snarare socialdemokraterna legat något närmare dem än alliansen. Likaså skepsisen mot NATO-medlemskap, som du nämner - och dessa frågor torde ha minst samma vikt som några skattesatser. Nej, det är ju en fråga om positionering - och vill ett parti ha inflytande, då får det se till att positioners sig. SD, har ju aldrig varit intresserat av detta, hur det blir med AfS får vi ju se, men själv kan jag ju inte se någon särskild poäng med att det skulle röstas in ytterligare ett stödparti för moderaterna.