Citat:
Ursprungligen postat av
EricBe
Det finns nästan ingen kvinna vill ha en man som te.x enbart är hemma med barnen. Du missar min poäng helt och hållet. Män som grupp är mer benägna att jobba fler timmar per vecka och dessutom göra farliga saker som behöver göras. Nästan allting som har att göra med teknisk infrastruktur är något som gör att vårat samhälle fungerar överhuvudtaget. Kvinnor som är hemma med barn eller jobbar mindre väljer det och får samhällen att gå runt också. Du kan inte ha haft många bra erfarenheter av män så som du beskriver verkligheten.
Snälla du det finns massor med kvinnor som vill att pappan ska ta sin del av barnen...skärp dig.
Just därför som svenska pappor tar 26% av föräldraledigheten. Och isländska ex. nära 50%.
Frågan som diskuterades var:
Varför ser du inte lika många kvinnor som ex. VD.ar som arbetar 60 h i veckan, utan män?
Ditt svar var:
För att kvinnors hjärnor saknar den FÖRMÅGAN: IQ mässigt och vad skrev du? hjärnsrukturmässigt?
Bullshit..är mitt svar på detta.
1. Svenska kvinnor arbetar idag oftast totalt sett mer än vad män gör...är män som har den största fritiden, när statistiker kollar tidslinjer, inte kvinnor, dessa dubbelarbetar, arbetar heltid OCH fortsätter jobba då de kommer hem via att de tar huvudansvar för hem, barn och släkt fortsatt.
Är alltså ingen oförmåga hos kvinnor att arbeta mycket. har aldrig varit.
2. IQ mässigt ligger kvinnor och män lika som grupp.
3. Se du över världen så är fortfarande kvinnor ålagda ansvaret för barn/ hem, men inte män.
Vissa länder existerar inte ens pappaledighet. Dagis m.m. är dåligt utbyggt världen över Det GÅR alltså svårligen för en ex. en japanska att både ha en karriär och barn.
men det går för en japansk man.
Och DÄR har du huvudskälet till varför du inte ser lika många kvinnor som arbetar 60h i veckan,
även om hon skulle vilja, för hon är betydligt mer tvingad av sitt samhälles ojämställdhet att välja mellan barn (kanske också partnerskap med en man) eller eget arbete/ karriär än vad män som grupp världen över är. Dessa har betydligt lättare hitta en partner som tar hand om skivan..medan han får lov satsa allt han har på en karriär.
Och DÄR är också skälen till att karriärskvinnor i dessa länder inte har barn. Och att därför nativiteten i länder som Japan, Italien etc etc gått ner extremt.
Har inget med kvinnors hjärnor att göra utan ALLT med hur samhällen är uppbyggda och hur normerna ser ut...dvs hur socialt svårt det är för människor att bryta mönster.