Citat:
Ursprungligen postat av
Pulitzer
Hur menar du då att status inte skulle vara en social konstruktion? Menar du att möjligheten att avancera till en högre status är helt beroende av medfödda naturliga egenskaper?
Det är nu det blir intressant.
Man vet att allt handlar om en samverkan mellan arv och miljö. Det finns vissa genetiska komponenter ja. Till exempel så finns det ett genetiskt samband med social fobi.
Om feltolkningen av Spencers "Survival of the fitest" det vill säga den narcissistiska "den starkares överlevnad" vore sann så skulle social fobi inte vara så vanligt. Det naturliga urvalet skulle ha sorterat bort dessa individer.
Men nu är det inte så, survivel of the fitest handlar om de mest anpassningsbara. Och där är andra egenskaper hos social fobikillarna som till exempel agreeableness och neuroticism, av högt överlevnadsvärde. Om de här killarna ökar på sin openess och conscientousness så har de all möjlighet att avancera i hierarkin.
I en av alla mer än tiotals videor som flimrat förbi med Jordan i flödet så talar han om att det som krävs för att förbättra sitt liv, (och sin status) hänger på viljan att ta itu med sig själv.
Feminister lägger locus of control som det heter utanför sig själva istället för inom sig själva, de ser sig som offer för strukturer istället för som de lata trångsynda djävlar de är

(jag retas - det kallas bantering)
wiki:
Citat:
Kontrollfokus eller kontroll-lokus är en psykologisk term för uppfattningen om var kontrollen över en viss situation är lokaliserad,[1] uppfattningen om huruvida man själv har kontrollen över utgången eller om kontrollen finns utanför ens egen makt.
Vad kvinnor heller inte förstår är hur hierarkier fungerar, medan män lärt sig att positionera sig i dessa sedan de var små. De växlar roller/possition beroende på vilket sammanhang de är i.
Det finns en toxisk femininitet, (börjar förstå varför Jordan använder Jungianska begrepp) som kräver likriktning. Samarbete är bra, men likriktning är inte produktivt. Det här börjar på skolgården med ett queen bee som håller de andra i ett järngrepp. Hon är ofta narciscistisk och avundsjuk på de som presterar bättre. Istället för att som män låta sig inspireras av de som är bättre, så fryser man ut de som visar att de är bättre (på vad det nu må vara)
I en manlig hierarki så klättrar du beroende på kompetens.
Avundsjuka kvinnor tror att jag har respekt här för att jag fjäskar/förför män, det är deras enda sociala redskap i umgänget med män. Men så är inte fallet, män respekterar den som presterar. Därför bemöts även feminister med respekt av antifeministerna om de presterar. Medan feminister som inte tar eget ansvar föraktas.
Detta tar dessa feminister som intäkt för att (dessa) män är misogyna.
Självklart kan du påverka din status, men då måste du ändra dig själv, människor som är lata eller inlärt hjälplösa ser inte ens den möjligheten. De kan också beroende på uppväxt sakna jagstrategier för att veta hur de skall gå till väga, de kan också hindras av rädslor, eller bekvämlighet eller feghet.
Att försöka hjälpa dessa människor är som att umgås med en studsboll, man pekar ut riktningen stöttar uppmuntrar lirkar och lockar, men de vågar inte utmana sig själva, utan studsar tillbaka, och ramlar ned i offerrollen och självömkan. Det har inte ställts några krav på dem, de har lindat pappa runt sitt finger och det är så de har fått som de velat. De har inga strategier och deras narcissism hindrar dem från att jobba med sig själva.
För dem är talet om strukturer och patriarkatet en välsignelse. Med hjälp av detta så försöker den lilla flickan linda världen runt sitt finger och få som hon vill utan egen ansträngning
Skall se om jag hittar videon.
Citat:
Våra samhällen har ju ett oändligt antal olika konstruerade hierarkiska system, där de egenskaper och meriter som ger högre status varierar med kontext och kan vara resultatet av oerhört komplexa sociala samspel och omständigheter.
Ibland är de i grunden ganska simpla eller saknar möjlighet för aktörerna att påverka status trots att de är socialt konstruerade, typ indiska kastväsendet eller tronföljd i monarkier.
I Sverige har vi inget kastsystem, och de som grinar för att de inte kan bli kungliga har jag svårt att ta på allvar.
Alla kan alltid påverka sin situation mer eller mindre.
Frågan är hur mycket man är villig att anstränga sig. (Givetvis sätter IQ och andra handikapp begränsningar, men den största begränsningen sätter människor för sig själva)
"The problem is not the problem
Your attitude about the problem is the problem"
/Jack Sparrow