Citat:
Ursprungligen postat av
Lowman84
Magnus rökte gräs dagligen, det vet jag med säkerhet. Du ifrågasatte hans läggning tidigare också. Magnus var 100% öppet homosexuell. Har har garanterat inte varit högerextrem. Jag kände honom väl under många år, du verkar inte veta ett skvatt om honom.
Jag har ALDRIG sagt att jag kände Magnus speciellt väl, jag har aldrig träffat honom, bara på Facebook.
Och jag har inte/ALDRIG ifrågasatt hans sexuella läggning, det var någon annan i så fall.
Magnus påstod själv i vår första chatt på Facebook att han varit högerextrem som ung och dum (jag har letat efter den chatten, men den är raderad), och han kanske körde något slags förhör där, vad vet jag. Det var Magnus som tog kontakt med mig på Facebook, kanske efter någon delning jag gjorde, eller så var han engagerad i Brukarföreningen, jag kommer inte ihåg, det var ca år 2012.
Sedan var det någon annan här inne som skrev att MGMs var högerextrema, eller så missuppfattade jag, men även MGMs verkar ju vara vänster och antirasism m.m. och därför trodde jag då att denna soppa kunde bero på politiska gamla "synder" i unga år.....
Och jag har fortfarande mycket, mycket svårt att tro att Magnus rökte gräs varje dag, mer än halva min familj och släkt har varit missbrukare av olika substanser, och att röka gräs varje dag går inte ihop med den energi, intensivitet och fart och fläkt som Magnus hade. Dessutom så har ju Felix vän gjort ett inlägg här om hur stolt Felix var för att han slutat med droger (hedervärt av dig), och då flyttar man inte in hos någon som drogar och riskerar att dras ned i skiten igen!
Nej, jag vet inte särskilt mycket om Magnus, men till skillnad från dig så försöker jag att dela med mig om det lilla jag vet för att försöka förstå, få fram ett motiv och att föra tråden framåt.
Många här i tråden har verkligen lagt ner tid och energi på att hjälpa till att hitta Magnus som de inte ens kände alls.
Varför hjälper inte du till med tänkbart motiv, du som kände Magnus så jättebra?? I stället för att racka ner på andra??
Vad som verkar förena dessa personer är politik (vänster), antirasism, de flesta från Örebro (ursprungligen), några få mindre narkotikadomar.