Citat:
Ursprungligen postat av
Sturmgeweiht
Det här kanske är en stor grej om man råkar väga över 130kg men för oss helt normala människor så är 10kr ingen big deal.
Vet inte ens när jag behövde fylla på min dryck under lunch senast. Du kanske borde köpa med maten hem och köpa 2 st 2liters coca-cola på affären istället så du lyckas släcka törsten och hålla kroppshyddan uppe?
Jo 10kr är ingen big deal, det har jag aldrig heller hävdat. Mitt BMI är bra, och jag behöver nästan aldrig (som jag skrivit flera gånger nu) fylla på. Det är inte det som är problemet. Problemet är ju att det där klistermärket ser jävligt otrevligt ut.
Citat:
Ursprungligen postat av
hakro807
Finns ingen anledning att vara spydig, Max köper in sin läsk för några få kronor per liter och TS har redan betalat 70-100 kronor för sitt krubb. Skulle det vara hela världen om Max på vissa kunder fick en minskad vinst på 1 kr pga ökad läskkonsumtion gentemot att de kunder som vill ha en liten slurk extra ska behöva stå i kö och böka med en extra betalning.
Ja exakt. Vem vill göra sig besväret att stå i kö igen. Blir ingen annan irriterad över klisterlappen? Det är ju inte pengarna som är problemet, eller att man såklart de allra flesta gångerna får släckt törst, eller till och med häller ut halva sin läsk.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jikad
Som sagt, det är för att kunna avvisa personer som utnyttjar den fria läsktillgången. Restauranger i berikade områden/centralt har så mycket bråk och kaos att det är fullkomligt makalöst. Polisen får sättas in på min lokala 3-4 ggr per dag. Bara för att avlägsna "underårigt" krafs som börjat slåss med gäster/personal/varandra
Edit: För att inte tala om hur det är på helgerna. Polisen borde flytta sin fyllecell till maxrestaurangens källare.
Ja, om det är så som du beskriver, så förstår jag det. Men jag har svårt att tro att en klisterlapp med 10:- refill får dessa vilddjur att tänka om.
Citat:
Ursprungligen postat av
SingMeToSleep
Problemet är att du köper en läsk och vill få en till gratis.
Betala för dig som alla andra och sluta bete dig som en miljöpartist.
En miljöpartist går inte till MAX. Hen gör egenodlade kikärtsburgare. Läs på din nazist!
Citat:
Ursprungligen postat av
Sturmgeweiht
Dom som driver Max har väl all rätt att bestämma på vilka premisser dom vill driva sitt företag? Sen så skulle ju folkhälsan bli lidande i längden om det blev praxis att dricka 5L läsk till sin transfettlunch...