Citat:
Ursprungligen postat av
Aegishjalmr
Som att strö pärlor för svin. Jag redogör för de enorma strukturella problem som socialismen i Sverige orsakat. Men din replik är ju bara fullständigt banal. Ifall jag ska göra det mer pedagogiskt för dig så har såssestrukturerna plundrat den stora massan av svenskar in på bara skinnet och tvingat dem att skuldsätta sig upp över öronen. Det är endast en ytterst liten klick som kunnat berika sig.
Det där får du nog precisera lite. Menar du lån till bostäder? I så fall är de flesta svenskar väldigt rika, värdestegringen på bostäder har gjort att de allra flesta som äger en bostad har ett värde som vida överstiger belåningen.
De flesta äger också aktier eller fonder, Stockholmsbörsen har gått riktigt bra de senaste åren. Folk har jobb och tjänar pengar, räntorna är låga, vi har enormt mycket mer i plånboken och högre levnadsstandard än någonsin tidigare.
Dina generella påståenden om hur plundrade vi är saknar liksom substans.
Citat:
Ursprungligen postat av
Aegishjalmr
Såssarna har kollektiviserat konsumtionssidan istället för produktionssidan. I termer av kontroll och nationalräkenskaper så blir resultatet detsamma. Därtill har man lanserat värdegrundsdiktaturen som genomsyrar varenda vrå av samhället. Du har förövrigt missuppfattat socialismen. Slutmålet är den socialistiska människan. En människa utan egen vilja och eget tänkande.
Även här hör vi svenskar till världseliten; pålästa. välutbildade och kunniga. Vem skulle för övrigt ha något att vinna på en hjärntvättad befolkning utan eget tänkande?
Värdegrund är inget som socialdemokratiska politiker har monopol på. Vi har haft åtskilliga borgerliga regeringar genom åren, hur har dessa påverkat vår värdegrund? Du tror inte att media har ett visst inflytande? De flesta av våra stora dagstidningar representerar en borgerlig värdegrund.
Citat:
Ursprungligen postat av
Aegishjalmr
Du är gravt okunnig om du inte begriper vilken enorm bostadsbubbla som blåsts upp i Sverige. Någon pollett borde ju ha trillat ned när kvadratmeterpriset i Stockholm låg högre än i New York. De svenska bankerna har blåst upp sina balansräkningar till 4x nominell BNP varav nästan hälften utgörs av lån i utländsk valuta. Det blir en smäll som saknar motstycke. Sen kommer det sista plundringståget när bankerna via ”bail ins” legalt får konfiskera svenskarnas sparande inklusive pensionssparande.
För att det ska bli "en smäll" krävs att folk inte längre kan betala sina lån och måste sälja sina bostäder till underpris. För detta krävs i sin tur en svår och långvarig lågkonjunktur där folk blir av med sina arbeten och inkomster, och det finns inget som tyder på det. Den senaste svenska finanskrisen på 90-talet gav vissa prisras på bostäder, men efter några år var allt som vanligt igen. Inget "plundringståg" och inga "konfiskationer" den gången.