Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Nej, men det är primitivt att förstöra ett dött ting av sådana anledningar. Eller vidskepligt. Icke-rationellt. Hör inte hemma i Skandinavien alls. Och nej jag önskar inte att M ska få sjösätta henne igen i alla fall, för det slutar bara med att han själv och kanske någon annan också kvävs till döds därnere. Eller att han har krockar när han buskör utan lanternor om nätterna, eller dyker rakt upp i kölen på någon segelbåt som inte ger ljud ifrån sig. Men då är det p.g.a. paragraferna i sjösäkerhetslagen som den ska konfiskeras.
Dina infantila argument är så genomskinliga tycker jag. Eller så förtränger du saker här omedvetet. Skälens skyddsmekanism.
Men SANNINGEN är att PM är inte lite busig bara som "buskör utan lanternor om nätterna" för att det är lattjo lajbans och busigt.
Han är inte en tonåring utan en medelålders våldsam mördare som smyger omkring med släckta lanternor för att begå brott och kriminella gärningar.
Det låter på dig som att det allvarliga här är brott mot sjösäkerhetslagen.
Fråga: Vad anser du att ett sexualsadistiskt mord är för typ av brott? Förargelseväckande beteende?
Det låter som att du tycker att det är mindre allvarligt än brott mot sjösäkerhetslagen iallafall.