Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Men läste du artikeln som du själv citerade?
"Umiddelbart tror jeg anklagemyndigheden skyder over målet ved at forlange en livstidsdom. Sædvanligvis får man kun livshvis man har mere end ét drab på samvittigheden,« siger hun."
Publikfriande och mesigt... De kunde ha skänkt den till de intresserade personerna i ubåtsföreningen som kanske t.o.m. hade mer juridisk rätt till den än M den där gången för två är sedan. MEN jag upprepar, att av rena sjösäkerhetsskäl är det nog bättre om den inte sjösätts igen...
Men ser du inget oetiskt i detta? Betyder inte ett människoliv något för dig? En ung kvinna som bragts om livet på det här omänskligt, grymma sättet?En ubåt är ett värdsligt ting som går att ersätta med en annan ubåt utan grym historia. Ett mäniskoliv är unikt och går aldrig att ersätta. Vad är ditt problem här? Att du inbillar dig att PM ska vara ute om ett par år och då få sin ögonsten Nautilus tillbaka? Är det där skon klämmer på dig? Det kommer inte att hända.
för 4 timmar sedan, Ur presskonferensen;
Enligt Rättsliga rådet är Peter Madsen fortfarande en fara för andras liv och hälsa, utifrån psykundersökningen, säger åklagaren.
Förvaring är att jämföra med den typen av dom som Anders Breivik fick i Norge, skriver TT.
Det enskilt viktigaste tekniska beviset är fortfarande kroppsdelarna, enligt Jakob Buch-Jepsen, åklagaren.
Om Madsen skulle dömas till livstid är det oklart hur många år i fängelse det skulle innebära. Men för närvarande innebär det cirka 14 år i fängelse, enligt åklagaren.
Rättsmedicinska undersökningar har gjort av alla de kroppsdelar som hittats, men åklagaren vill inte gå in på några närmare detaljer.
Det ställs många detaljerade frågor om de tekniska bevisen, men åklagaren menar sig inte kunna svara på det nu.
Åklagaren säger att Kim Wall levde när Peter Madsen skadade henne med en kniv. Enligt åklagaren råder det inga tvivel om att det rörde sig om ett våldsamt dåd och mord.
Polisen jobbar nu med att försöka utesluta alternativa dödsorsaker.
för 4 timmar sedan
Nu är presskonferensen över och Jakob Buch-Jepsen tackar för sig.
Share
Therese Thomasson