Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Eller så är det det:
https://sv.wiktionary.org/wiki/efterfr%C3%A5ga
"
efterfråga - uttrycka önskemål om att erhålla eller träffa. Synonymer:
önska, begära"
ja men inom nationalekonomin är det inte samma sak. Att jag vill ha och önskar en Ferrari är inte samma sak som att jag efterfrågar en sådan.
Läs mer här:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Utbud_och_efterfr%C3%A5gan
Om man önskar en hyresrätt till ett av staten subventionerat pris så är det inte samma sak som att man efterfrågar en ny hyresrätt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Det är inte "andra", det är inte "vi och dom". Alla är med och bidrar till bostäder som alla kan ha nytta av, precis som med skolor, vägar och sjukhus och allt annat som vi äger gemensamt.
fast det är ju i förlängningen bara den som bor i bostaden som staten byggt som blir glad för den subventionen. Vi vet heller inget om inkomsterna hos de som ska få åtnjuta sig av statligt sponsrade hyresrätter.
I sådana fall skulle staten behöva bygga bostäder åt alla, men vi vet ju med facit på hand hur det ser ut i länder där staten pekat med hela handen och byggt väldigt ensidigt.
Nä du Tammer, den gubben går inte. Du önskar fortfarande att andra ska betala för din nya bostad trots att du redan klarar dig. Tänk på fattiga istället och lägg subventionen där istället säger jag.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Nu är det jag som inte förstår. Vill du att staten ska bygga ägarlägenheter och bostadsrätter, men inte hyressrätter?
inga bostäder alls precis som idag. Vill folk ha hyresrätter kommer det att byggas sådana och det sker också idag. För tillfället verkar det vara fler hyresrätter än bostadsrätter som byggs.