Citat:
Ursprungligen postat av
Tullius
Jag tycker definitivt vi skall hålla koll på Well fastigheter. Det jag tycker är mest intressant är hur de ordnat med finansiering. Ju större del av lånen du lägger i bostadsrättsföreningen desto större risk för långivaren. Går priserna ner och räntan upp kan vi ju få samma situation som på nittiotalet med bostadsrätter för 1 kr, eller konkurs för föreningen. Min spontana tanke är att en storbank skulle säga 'Njet' om ett sådant upplägg. Vi får se om det kommer efterföljare eller om det här är en one-off.
Det är frågan vem man lånar ut till och vilken ränta man kräver för det.
Här lånar man ut till BRF
i stället för privatpersoner. Då blir risken lägre iom att man poolar den.
Jag tror inte långivarna har något bekymmer med detta.
Just i Well-fallet så talades det om långa lån, med 1% amortering. I så fall är mycket fixerat för lång tid framöver. Det är taxor som rör på sig.
Däremot ser jag ett problem i att man kan få en BRF med okunniga 20-åringar. Därför tror jag att långivarna kommer att ställa krav på att ganska mycket läggs ut på professionell förvaltning, och att lån villkoras med det. Kan tom bli så att man har en person i styrelse för att övervaka så inget galet görs.
Vi kan få en nedgång med prisfall. Dock lär man lösa det genom att BR får hyras ut. Då får man in cash. Och så länge man får in cash till räntor och taxor så överlever man lågkonjunkturen.
Jag ser inte detta som ett problem i större städer. På mindre orter kanske det inte går att hyra ut och där kan det bli problem.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tullius
Jag tror att utbudet kommer leda till hyressänkningar men du har helt rätt i att vi idag är i ett läge där de hyresrätter som produceras i Sthlm går att hyra ut. Däremot håller jag inte med om att de bostadsrätter som produceras går att sälja (för det pris bostadsutvecklarna vill sälja dem för).
Jag förstår inte hur hyressänkningar skulle kunna inträffa. Ja, inte med mindre än att landet avfolkas. Eller att vi blir en kommuniststat på riktigt.
Att presumtionshyrorna ligger där de ligger beror på att det är vad nyproducerade flerfamiljshus kostar. Jag har tidigare uppmanat folk som tror att dom kan bygga billigare att göra det. Men jag ser inte att någon nappar på det. Om det inte går att producera billigare, varför skulle då hyrorna minska. Det är knappast någon här som vill bygga och hyra ut till förlust. Så varför skulle då någon annan göra det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tullius
Rent anekdotiskt kan jag påpeka att mina arbetskraftsinvandrande kollegor som 'tvingats' köpa bostadsrätter för att slippa flytta runt mellan andrahandslägenheter hellre skulle betalat en hög hyra för en nyproducerad hyresrätt. Nu när fler hyresrätter väller ut ger det en direkt effekt för denna relativt kapitalstarka kundgrupp.
Ja, det lär finnas folk för vilka HR är en bra ide. Och som är bredda att betala vad det kostar.
Vad jag ser är det 7 års kötid till nyproducerade HR i Stockholms förorter. Så den marknaden är långt från mättad.