Citat:
Hur är den jämförelsen relevant på något sätt? Det är ju inte på något sätt som att spä ut vätskor.Ungefär så. Däremot kan den absoluta mängden gå mot noll. Mattefråga: Anta att du har en tank med X liter förorenat vatten. Du vill hålla volymen konstant i tanken. Du vill också rena vattnet genom att släppa på Y liter rent vatten och tömma av Y liter vatten från tanken per timme. Hur länge måste du hålla på innan det bara finns rent vatten i tanken?
Citat:
Jo, det gäller givetvis i allmänhet. Om du aldrig tar några risker kommer du inte ens ur sängen på morgonen. Och du kommer definitivt aldrig att få uppleva fallskärmshopp eller att få simma med hajar. Ju mer risker du tar desto mer får du, i genomsnitt. Det blir i genomsnitt därför att det blir samtidigt större skador/förluster/arbetslöshet etc också, givetvis. Och sticker du ut hakan på jobbet och tar risker i löneförhandlingar får folk, i genomsnitt, högre lön.
Det är inte något som gäller i allmänhet och inte något som gäller i arbetslivet i synnerhet.
Citat:
Men NÅGON borde ju bli fälld, va? Nån?
Det beror på att det är svårt att få någon fälld för lönediskriminering. Inte att lönediskriminering inte existerar.
Låt mig sammanfatta:
Feminister eldar pengar, kallar män för slem, djur och vidriga varelser. Skriker högt om förtryck, kräver kvotering och särbehandling och särskilda satsningar inom alla möjliga områden. Är kvinnor inte i majoritet eller har högre lön inom samtliga utbildningar och yrken så måste det justeras.
Argumentet för allt detta är att det säkert är synd om kvinnor, inte för att ni kan visa det, men att ni känner att det är på det viset.
Korrekt?