Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Så funkar det inte. De män som redan beter sig berörs inte av straffet överhuvudtaget. De som har knarkat bort sin hjärna/lider av psykiska åkommor/är kriminella - berörs lika lite, eftersom de bryr sig inte om konsekvenserna när de väl begår brottet. EFTERÅT kan de slåss om att få straffet så lågt som möjligt, men 18år eller livstid (som ändå inte är hela livet här i Sverige) kvittar.
Straffet är enbart för att skydda allmänheten. Inte för att lära de kriminella en läxa (för de är oftast straffimmuna).
Du visar ett svart-vitt tänkande, så man blir rent mörkrädd. Jag tror faktiskt att en ökad medvetenhet i kombination med ökade straff för sexuella trakasserier leder till förändringar. Den samhälliga medvetenheten kommer inte tillåta män att bete sig som svin, män kommer att säga ifrån till andra män. Det ÄR inte längre acceptabelt.
Du tror inget händer. Jag tror du har helt fel. Människor är sociala varelser som söker acceptans hos andra, ändrar sig spelreglerna anpassar vi oss för att bli accepterade. Det är vad historien säger.
Måste vara tungt att vara fatalist och tro att man inte kan förändra samhället till en bättre värld. Jag har framtidshopp, vi kan förändra och det har alltid skett hittills och varför skulle den strävan ta stopp.
En annan sak som är påtaglig, tycker jag, är alla fördomar som du strösslar runt med. Det får mig att tänka att det möjligen kan bero på bristande erfarenhet av relationer?