Citat:
Ursprungligen postat av
Skaraborg2
Ja du vad säger oss detta?
Jag har aldrig någonsin läst eller hört om något liknande har inträffat samma datum och i samma stad. Vare sig innan eller efter detta datum fastän jag har läst t. ex. om försvinnanden och brott under många årtionden. Jag har under åratal frågat läsarna här om dessa känner till något liknande som hände den 29/7 1965 men det verkar ingen göra. Jag talar alltså nu enbart om liknande händelser i Sverige under 1900-talet.
Med tanke på alla duktiga och intresserade läsare här, så tror jag detta hade framkommit om så hade skett faktiskt. Att två olika olösta försvinnanden, som jag tror det är, samtidigt som ett delvis uppklarat bankrån sker samma datum och på samma ort tror jag aldrig någonsin har skett i Sverige.
Om så skulle ha gjort så tror jag först på detta när någon kan omnämna ett liknande datum och i en och samma stad. Jag hoppas verkligen att någon kan göra det.
Vad jag menade, var att eftersom dessa tre händelser råkade bli mycket omskrivna, har detta i sin tur gett upphov till spekulationer i att händelserna skulle ha med varandra att göra. Att de blev mycket omskrivna, berodde mycket på tillfälligheter: bankrånet var spektakulärt och tacksamt att skriva om, Dahlsjö-fallet var ett flerförsvinnande - och Hymme hade väl en moder, som var väldigt engagerad.
Jag känner heller inte till något liknande som inträffat det senaste århundradet. Däremot vet jag, att bankrån har det genomförts 2-3 stycken under en och samma dag i samma stad - och det flera gånger i kriminalhistorien. Kanske har det dessutom faktiskt försvunnit någon samma dag - dock utan något större massmedialt debacle. Vi har ju fallet med Fangohr, t. ex. Kanske rånades det en bank eller post på orten samma dag han försvann. Det vet vi inte med säkerhet, just nu i alla fall. Fangohr blev så lite omskriven, att man nästan kan undra ifall han existerat.

Kanske mördades det någon den dagen på orten, utan att mordet kopplats till försvinnandet?
Detta med statistik är lite knepigt. Ibland blir det "tjockt" med händelser. 1994 sköts det hejvilt med automatvapen på allmän plats i Sverige. Varför just det året? Inget samband, dock, vad vi vet.
Hymme var ju så olik Dahlsjö-killarna. Jag har svårt att se några tänkbara scenarier, där de sammanstrålar - men där tror jag vi är ense. Gällande bankrånet ger jag dig rätt i att vi inte vet med 100% säkerhet att Dahlsjö-killarna inte var inblandade i periferin, men konkret finns inget som indikerar det, vad jag känner till. Däremot tror jag att Dahlsjö-killarna var involverade i annan brottslighet, men det blir en diskussion i sig.